16. 12. 2013
Cesta na Pezinskej Babe je už plne prejazdná

Cesta z Pezinka do Perneka, na ktorej Bratislavský kraj rekonštruoval tri havarijné úseky, je už plne prejazdná.  Kolaudačné konanie je ukončené. Naďalej však bude platiť zákaz prejazdu nákladných vozidiel nad 7,5 tony. V tomto roku to bola najnákladnejšia investícia, podľa zmluvy sú náklady cca 2,3 mil. eur.

„Na ceste na Pezinskej Babe sme opravili tri najkritickejšie úseky. Keby sme tak neurobili, hrozil by úplný zosuv časti komunikácie. Išlo o náročnú rekonštrukciu, preto som rád, že sa nám ju podarilo sprejazdniť za pomerne krátky čas,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

Rekonštrukcia začala v júli, prebiehala podľa harmonogramu a bez výrazného obmedzenia dopravy. Rekonštruovali sa tri havarijné úseky, kde bola doprava riadená svetelnou signalizáciou. Všetky tri úseky sa opravovali naraz v rámci jednej stavby. „V uplynulých rokoch sme urobili geologické prieskumy, ktoré naznačili, že dochádza k zosúvaniu celej cesty a môžeme mať veľké problémy,“ uviedol Pavol Frešo.

Na Pezinskej Babe bola porušená stabilita, vytvárali sa pozdĺžne trhliny a zosúvali sa časti vozovky. Ak by kraj nepristúpili k rekonštrukcii, hrozil by úplný zosuv časti telesa. Havarijný stav cesty na Pezinskej Babe spôsobili vek cesty, vlhkosť a nerešpektovanie zákazu prejazdu ťažkých nákladných áut.

Najskôr sa odstránilo cestné teleso, potom sa urobili injektáže, svah je spevnený a stabilizovaný pomocou betónových pilotáží, vybudovalo sa kotvenie násypu, urobili odvodňovacie vrty, aby cestné teleso nepodmývala voda, dobudovali sa oporné múry a následne vozovka a bezpečnostné prvky.

– TS BSK –

Ďalšie
Cestovný ruch
22. 5. 2024
TIK je na novom mieste

Turisticko – informačná kancelária mesta už sídli na novej adrese: v pavilóne na Námestí u…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 5. 2024
Futbalisti zobrali bod lídrovi

A-tím Žolíka získal zvýjazdu do Zvolena sympatický bod, keď proti priebežnému lídrovi tabuľky…

Zobraziť celý článok