24. 4. 2009
Celoštátna spomienka na generála M. R. Štefánika

Aj Malacky budú jedným z cieľov na púti štafety s názvom Pocta Štefánikovi, ktorá sa uskutoční pri príležitosti 90. výročia tragickej smrti muža, letca a politika, ktorý významne zasiahol do našej národnej histórie. Štafeta dorazí do Malaciek v stredu 29. apríla o 16.00 h počas slávnostnej spomienky pri soche M. R. Štefánika za prítomnosti predstaviteľov Ministerstva obrany SR, zástupcov mesta a jeho inštitúcií, Zväzu vyslúžilých vojakov gen. M. R. Štefánika a občanov mesta.   

Ministerstvo obrany SR, Generálny štáb Ozbrojených síl SR a Slovenský rozhlas spolu s partnermi v spolupráci s mestami a obcami pripravili celoštátnu spomienku na generála M. R. Štefánika pri príležitosti 90. výročia jeho tragického úmrtia. Štafetou s názvom Pocta Štefánikovi chcú symbolicky prepojiť celé Slovensko.

Štafetou, ktorá odštartuje 28. apríla v Spišskej Novej Vsi, a sprievodným programom chcú organizátori pripomenúť občanom a študentom vybraných miest výnimočnú úlohu M. R. Štefánika pri vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, jeho vplyv na formovanie československých légií a zároveň jeho odkaz súčasnej generácii.

V mestách a obciach Slovenska, kde sa nachádzajú sochy, pamätníky a busty gen. M. R. Štefánika, sa uskutoční pripnutie stúh na štafetový kolík, Poslovia štafety prinesú tieto symboly do etapových centier a následne aj do Košarísk a k Mohyle na Bradle, kde sa v prítomnosti najvyšších ústavných činiteľov a širokej verejnosti uskutoční celonárodná pietna spomienka na generála Milana Rastislava Štefánika (3. mája 2009).

Ďalšie
Šport
3. 7. 2026
Majsterka sveta i pani učiteľka

Lucia Čermáková je meno, ktoré už navždy zostane späté shistóriou isúčasnosťou športu footgolf na…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Kultúra
Školstvo
3. 7. 2026
Pretancovali sme sa do leta

Tanečná škola Latino Scool roztancovala Malacky prostredníctvom virálnej výzvy a pre deti zo…

Zobraziť celý článok