7. 7. 2014
Čaká nás pestré (kultúrne) leto

Mestské centrum kultúry, ale i ďalšie subjekty pripravili na leto veľmi pestrý program. Každý víkend sa v Malackách uskutoční jedno kultúrno–spoločenské podujatie. Okrem toho je naplánovaný program na každý deň v týždni. Rozprávky, koncerty, kino, besedy, výstavy, prechádzky mestom či Zámockým parkom so sprievodcom, festivaly a ďalšie akcie. Na to všetko sa môžete tešiť už onedlho. Podrobnosti nám v rozhovore prezradila riaditeľka MCK Jana Zetková.

Ľudia sú už netrpezliví, kedy sa začne tradičné malacké Kultúrne leto 2014. Akým programom odštartuje?
Dalo by sa povedať, že sme už odštartovali …a, samozrejme, i rozletnili sa. Uskutočnilo sa napríklad milé podujatie Malacká šošovica (21. 6.), ktoré pre Malačanov pripravili malacké občianske združenia (Mlok, Ľudia pre Malacky, UV festival, Trvalka, Astus, Vstúpte, n.o, MC Vánok, CVČ). Týmto podujatím sa začína vytvárať tradícia v spájaní tretieho sektora v našom meste. Začali sme úžasným  sakrálnym koncertom bratislavského chlapčenského zboru, ktorý sa konal v nedeľu 29. 6.vo františkánskom kostole. Letný nádych mal aj tradičný Orientálny večer, ktorý sa konal 30. 6.

Bude  program kultúrneho  leta opäť každú nedeľu v Zámockom parku?
V rámci kultúrneho leta sa vraciame k osvedčeným rozprávkovo–hudobným nedeliam v Zámockom parku. Vždy o 17.00 h bude pre deti i dospelých pripravená veselá rozprávka, tvorivé výtvarné dielničky,  nafukovací hrad a  o 18.00 h príjemný letný koncert. Počas leta sa predstavia so svojou produkciou najmä domáci hudobníci. Budú to Ďuri a Stanley, dychová hudba Malačané, speváčka Lucia Adamovičová, multiumelec na  dychových nástrojoch  Pavol Hoďa, mladé zoskupenie Wooders, Malackí fešáci. Ďalej sa môžeme tešiť i  na ohnivé  El Moro-flamengo  i na  koncert pre nádej Mariána Banga a jeho hosťa Ivana Jelenčiča.

Keď sme pri rozprávkach, koľko ich počas leta bude a ktoré divadielka privítame?
S rozprávkami začíname 13. 7. a postupne sa budeme stretávať až do konca augusta. Takže spolu osemkrát. Príde medzi nás divadlo Jaja, Teatro Neline, divadlo Žihadlo, divadlo Makile, divadlo Happy, divadlo Dunajka aj divadlo Rád červených nosov.

Je pre Malačanov pripravené aj niečo celkom iné ako tradičné overené koncerty a rozprávky?
Aj v tomto roku pokračujeme pondelkovým cvičením jogy s Ľudkou Oreskou v Zámockom parku. Letné utorky budú patriť detskému knihohraniu a free výtvarnej zóne. Pre dospelých je pripravená novinka –  Historické potulky po Malackách. Utorok 29. 7. bude venovaný  filozofickej prednáške Malačana Adama Greifa na tému Teizmus a ateizmus.

Medzi podujatia kultúrneho leta sa vracajú príjemné ochladzujúce koncerty v kostole. Štyri stredy v priebehu celých prázdnin budú venované vážnej hudbe, predstavia sa na nich opäť  ľudia z Malaciek. Už teraz sa môžeme tešiť na klavírny recitál Barbory Šrámkovej a Petra Srvátku, spevácky koncert Moniky Slezákovej, gitarový recitál  Natálie Filovej a na záver  husľový recitál Evy Zaicovej.

Štvrtky už tradične v MCK patria Babincom. Inak to nebude ani počas leta. Na príjemných stretnutiach v MCK sa porozprávame o rôznych témach, ktoré nás zaujímajú.

Piatky budú venované arteterapiám s Andrejkou  Záhradníkovou-Krajčírovou.

Okrem už spomínaných podujatí sú pre milovníkov výtvarného umenia pripravené výstavy, či už v galérii MCK, v priestoroch knižnice MCK a, samozrejme, i priestoroch Malackého kaštieľa. Okrem podujatí, ktoré sa počas prázdnin opakujú,  MCK pripravilo i jednorazové podujatia, akými budú augustový kurz flamenga a už v minulom roku osvedčené letné detské tábory venované histórii Malaciek, knihám, výtvarnej tvorivosti i  zábave.

Lenže MCK, to nie sú len kultúrne podujatia 

MÚZEUM MICHALA TILLNERA
Celé leto bude v múzeu  v znamení prípravy novej knihy, ktorá bude venovaná 100.výročiu malackého športu. Kniha by mala vyjsť už v októbri 2014.

Novinkou tohtoročných prázdnin budú spomínané podvečerné Historické potulky po Malackách. Počas prázdnin sa budeme mať  možnosť  s odborným sprievodom pracovníkov múzea poprechádzať po Malackách. Termíny prehliadok sú  15. 7. a 12. 8. so začiatkom o 19.00 h. Prechádzky ukončíme asi o 21.00 h v  Malackom kaštieli rozhovormi o Malackách a o rôznych historických témach.

Na Prvomájových Malackách sa nám podarilo otvoriť novú expozíciu v Malackom kaštieli, ktorá je venovaná Malackám, Plaveckému panstvu, histórii rodu Pálfiovcov. Expozícia sa v lete bude ďalej dotvárať a, samozrejme, bude sprístupnená verejnosti.   

KNIŽNICA
Horúcou letnou novinkou Knižnice MCK je určite BIBLIOBOX umiestnený v priestore terasy MCK. Ide o kovovú schránku, do ktorej čitatelia môžu vrátiť zapožičané knihy a časopisy 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Veríme, že službu biblioboxu naši čitatelia ocenia. Chceme podať pomocnú ruku aj tým, ktorí v súčasnej uponáhľanej dobe nestíhajú vracať knihy v termíne výpožičnej lehoty. Dúfame, že táto služba zvýši záujem o našu knižnicu. Bibliobox sa MCK podarilo kúpiť vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR.

Pre deti je v lete pripravené aj utorkové knihohranie a novinkou tohtoročného leta by malo byť  prázdninové  čítanie pre seniorov v altánku MsCSS na Ul. 1. mája.  

KINO ZÁHORAN
I napriek pripravovaným stavebným prácam na budove kina (výmena okien, dverí, zatepľovanie) premietanie filmov nezastavujeme,  dokonca budeme v  letných mesiacoch premietať každý deň.

Pre deti  máme pripravené Prázdninové detské kino, premietanie už raz premietaných  rozprávok za zníženú cenu 3 €. Ďalej sme pripravili dva rozprávkové prázdninové týždne  za ľudovú cenu, t.j. 1,50 €. A, samozrejme, sú pripravené i  rozprávkové novinky, ako napr. Ninja korytnačky , Lietadlá, Útek z krajiny Zem a pod.

Pre náročných divákov bude i počas letných dní pokračovať filmová projekcia  vo filmovom klube. V rámci leta je pripravená premiéra všetkých dostupných filmových noviniek. Novinkou tohto leta v kine Záhoran bude určite služba COOL – TICKET, teda predaj vstupeniek priamo do mobilného telefónu. Takže nestojte už v rade a kupujte cez mobil.

Ak hovoríme o podujatiach leta, treba spomenúť i podujatia, ktoré pre verejnosť  nepripravuje priamo  MCK.
Ale o to viac sa na ne my všetci z MCK  tešíme. Medzi takéto patrí pivný festival Malacký krígl (19. 7.), hudobný festival Dohoda (2. 8.), Malacká šošovica a UV_festival (16. 8.), ktoré spolu pripravujú aktívne malacké občianske združenia. Aj tento rok sa uskutoční Poľovnícky deň (23. 8.) a napokon už 10.majstrovstvá vo varení gulášu, ktoré pripravuje pre Malačanov Dvadsaťtrojka (29. 8.). Takže máme sa určite na čo tešiť – v podstate každú sobotu bude v Malackách veľké kultúrno–spoločenské podujatie.

Netreba zabudnúť ani na už tradičný záhorácky výstup na Vysokú, memoriál Zuzky Krajčírikovej, naplánovaný na  nedeľu  17. 8. Uskutočňovať sa budú i príjemné nedeľné prechádzky po Zámockom parku so sprievodcom, ktoré začínajú vždy o 14.00 h pred kaštieľom.

Čím kultúrne leto zakončíme? Bude to opäť podujatie Bažant kinematograf, ktoré si našlo aj v Malackách svojich priaznivcov?
Áno, kultúrne leto ukončíme už tradične začiatkom  septembra Bažant kinematografom a koncom septembra divadelným festivalom  domáceho Divadla na hambálku s názvom Zejdeme sa na hambálku.

Zhovárala sa: N. Slobodová

——————————————-

Na záver ďakujem všetkým návštevníkom letných kultúrnych podujatí,  bez nich by bolo naše úsilie zbytočné. Ďakujem i ostatným  organizátorom kultúrnych podujatí v Malackách – CVČ za ich letné detské tábory, umelecké letné kurzy, aktívnym občianskym združeniam, ktorým záleží na ďalšom kultúrnom rozvoji nášho mesta, ale i súkromným podnikateľom, ktorí  svoje vlastné podujatia obohatia kvalitným kultúrnym programom. Ďakujem malackým účinkujúcim, ktorí  v rámci vlastnej prezentácie vystúpia  na podujatiach kultúrneho leta. Teším sa na stretnutie na niektorom z kultúrnych podujatí. Snáď si každý z vás niečo vyberie. Prajem vám všetkým, ale i  pracovníkom Mestského centra kultúry, ktorí  kultúrne leto pripravujú,  pekné MALACKÉ leto.

Jana Zetková

——————————————–

kp 1 web  kp 2 web

Ďalšie
Voľný čas
Spoločnosť
Celomestské podujatia
Kultúra
6. 12. 2023
Horí prvá sviečka na adventnom venci

Kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách sa vnedeľu 3. decembra niesli tóny…

Zobraziť celý článok
Bezpečnosť
Oznamy
4. 12. 2023
Plán činnosti vo vojenskom obvode na mesiac december 2023

ilustr. foto: www.mod.gov.sk Kompletné info na www.mosr.sk

Zobraziť celý článok