8. 2. 2024
BSK: Po rokoch príprav bude rok 2024 prelomový

V roku 2023 Bratislavský samosprávny kraj zrealizoval množstvo projektov – zrevitalizovali sa desiatky kilometrov ciest, otvorili centrá odborného vzdelávania a prípravy na stredných školách, dokončili stavebné práce v Divadle Aréna, Bratislavskom bábkovom divadle, seneckej Synagóge i v Kaštieli Čunovo. Pokračovalo sa v očkovaní proti HPV vírusu, otvorili moderný športovo-rekreačný areál na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej K. Adlera v bratislavskej Dúbravke, zrevitalizovali záhradu v modranskom kaštieli. Predseda BSK Juraj Droba v rozhovore prezrádza čo môžeme v rámci kraja očakávať v ďalšom období.

Aký podľa vás bude rok 2024? Na čo ste najviac hrdý z toho, čo sa podarilo v roku 2023?

Rok 2024 bude prelomový a otvárací. Stavebne sme dokončili viaceré rekonštrukcie kultúrnych a historických pamiatok, ktoré otvoríme a sprístupníme verejnosti. Naši divadelníci sa už veľmi tešia do svojich vynovených priestorov a verím, že aj verejnosť potešia všetky pripravované novinky.

Považujem za veľmi dôležité, že sme v minulom roku nezatvorili oči pred narastajúcimi problémami mladých ľudí a spustili sme pomáhajúci projekt zameraný na duševné zdravie detí s názvom „Je OK, ak nie si OK“. Spojili sme sily s občianskym združením IPčko, ktoré má v tejto oblasti obrovské skúsenosti, a hlavne výsledky. Cieľom je pomáhať žiakom, učiteľom aj rodičom a najmä dať vedieť, že v tom nie sú sami. Že pomoc existuje. Projekt mal veľký ohlas, preto v ňom pokračujeme aj v tomto roku.

Vyzdvihol by som aj to, že sme otvorili športovo-rekreačný areál na spomínanej Adlerke, s čím sme priniesli aj unikátny elektronický rezervačný systém. Naším cieľom je sprístupňovať moderné športoviská verejnosti a vytvárať jej tak priestor na športové aktivity. Adlerka je vlajková loď a do rezervačného systému budeme postupne pridávať ďalšie možnosti na športovú činnosť. Pribudne tam areál Obchodnej akadémie na Račianskej 107 či bazény na Gymnáziu L. Novomeského na Tomášikovej v Bratislave. Stačí ísť na web Bratislavského kraja, vybrať si konkrétne športovisko a konkrétny čas. Samozrejme, ihriská, telocvične a plavárne nebudú len pre žiakov školy, športové kluby či rezervácie, ale vo vybraných časoch bude môcť verejnosť športovať aj zadarmo. 

Na rok 2024 sa podarilo schváliť rozpočet vyše 300 miliónov eur. Aké budú priority, na aké aktivity sa kraj zameria?

Rozpočet je výrazne ovplyvnený najmä znížením daňových príjmov z dôvodu zavedenia nových pravidiel daňového bonusu. A tiež rastúcimi cenami tovarov a služieb z dôvodu stále vysokej inflácie. Napriek tomu ho nepovažujem iba za údržbový. Naopak, dovoľujeme si ho označiť za rozvojový. Na rok 2024 sme navýšili financie na všetky kľúčové kompetencie žúp, ako sú vzdelávanie, sociálne služby, prímestská doprava, cesty II. a III. triedy a kultúra. Podarilo sa nám navýšiť aj prostriedky do cestovného ruchu.

Postupne dokončíme naše významné investície, či už ide o centrá odborného vzdelávania a prípravy v školskej oblasti, alebo deinštitucionalizáciu sociálnych služieb. Čaká nás revitalizácia parkov v Malinove a Stupave. Pokračovať budeme v rozsiahlej modernizácii cestnej siete. Náš investičný plán je mimoriadne ambiciózny. Celková suma investičných výdavkov je 70,7 miliónov €, čo je historicky najvyššie číslo. Do modernizácie ciest II. a III. triedy pôjde vyše 31 miliónov. Z celkového pohľadu najviac finančných prostriedkov poputuje do vzdelávania, a to 108 miliónov.

Asi najviac projektov bude dokončených a otvorených práve v oblasti kultúry. Na čo sa obyvatelia kraja môžu tešiť?

V  divadelnej sezóne 2024/2025 sa môžu obyvatelia kraja tešiť na otvorenie Divadla Aréna, ktoré sme komplexne zrekonštruovali. Ide o jednu z najvýznamnejších a najväčších investícií do kultúrnej infraštruktúry na území Bratislavského kraja za posledné dekády. Nielenže sme obnovili unikátnu divadelnú budovu, ale vytvorili sme jedno z najmodernejších divadiel na Slovensku. Zatraktívnili sme vnútorné aj vonkajšie prostredie a rozšírili sme aj obsahovú ponuku. Vytvorili sme tak verejne prístupný areál, ktorý sa bude využívať nielen na divadelné predstavenia, ale aj na rôzne kultúrno-spoločenské podujatia, prípadne príjemné posedenie pri káve na brehu Dunaja v novej kaviarni. Kompletne sme obnovili javiskovú technológiu, zvukovú, osvetľovaciu a projekčnú techniku a opravili sme aj vodnú vežu. Tá v budúcnosti rozšíri ponuku kultúrnych priestorov v areáli divadla.

Aréna však nebude jediné zrekonštruované divadlo.

Áno, je to tak. Tento rok na staronovú adresu, na Dunajskú ulicu, vrátime Bratislavské bábkové divadlo. Je to najnavštevovanejšie divadlo v kraji. Roky fungovalo v náhradných priestoroch a konečne má pôvodnú starú budovu komplexne zrekonštruovanú a získalo aj úplne novú prístavbu, kde je hľadisko a javisko. Novinkou je zelená strecha, výťah, workshopové priestory, depozitár bábok. Pribudli šatne, skúšobňa pre hercov, kancelárie. Premenou prešiel aj foyer, ktorý bude nielen vstupnou bránou do divadla, ale fungovať tu bude detská cukráreň s interaktívnymi prvkami a na stenách sa budú môcť návštevníci začítať do stručnej histórie divadla. Má modernú projekčnú, zvukovú a svetelnú techniku, čiže bude to divadlo 21. storočia. Verím, že divákom prinesie úplne nový zážitok.

V roku 2024 otvoríme verejnosti aj kultúrne centrum v zrekonštruovanej Synagóge v Senci. Teším sa, že sa nám podarilo zrevitalizovať záhradu v Kaštieli v Modre. Obnovili sme tu vodné prvky, ako jazero a fontány, vybudovali sme okrasné záhony a vyvýšené bylinkové záhony. Verejnosť si ju bude môcť pozrieť v blízkej dobe. Verím, že záhrada bude slúžiť ako oddychové a kultúrne miesto pre obyvateľov Modry a návštevníkov. Tí sa tu budú môcť stretávať na rôznych podujatiach, workshopoch, ochutnávkach, tvorivých dielňach, seminároch a pri iných komunitných príležitostiach, alebo si len tak posedieť v záhrade a oddychovať.

V rámci zveľaďovania a obnovy historických a kultúrnych pamiatok ste sa pustili aj do komplexnej rekonštrukcie Kaštieľa v Čunove. Čo v ňom verejnosť nájde a kedy doň oficiálne bude môcť vstúpiť?

V čunovskom kaštieli nájde svoju dušu unikátne environmentálne a vzdelávacie Ekocentrum, ktoré v regióne dlhodobo absentovalo. V našom kraji síce existuje niekoľko menších environmentálnych centier, ale jedno hlavné, ucelené a s nadnárodnou úrovňou, absentovalo. Určené bude odborníkom, školám, žiakom aj širokej verejnosti všetkých vekových kategórií, tak z Bratislavského kraja, ako aj celého Slovenska, s presahom na rakúske a maďarské územie. Slúžiť bude na workshopy, vzdelávacie programy pre žiakov a študentov, exkurzie, dobrovoľnícke dni, letné tábory, cezhraničné konferencie, nové turistické atrakcie či prezentáciu prírodných zaujímavostí, a to všetko v spolupráci s domácimi i zahraničnými partnermi. V budove kaštieľa vznikne interaktívna expozícia zameraná na prírodné dedičstvo regiónu, ako sú delta Dunaja či lužné lesy. Vnútri budú tvorivé dielne a multifunkčná sála. V záhrade budú rôzne zážitkové a interaktívne prvky: biotopové samočistiace jazierko, vtáčie hniezdo, drevená dráha nad mokraďou, šplhací totem, interaktívna stena, zážitkový chodník „bosou nohou“ aj záchranná stanica pre zranené živočíchy. V rámci projektu sa pripravujú denné a pobytové vzdelávacie programy a exkurzie viazané na okolité územie, prírodu, miestne tradície a ľudské aktivity v krajine. Otvorené pre verejnosť bude od jari 2024.

Čo sa týka modernizácie a rekonštrukcií župných komunikácií II. a III. triedy, tam bol kraj veľmi aktívny. Budete v tomto tempe pokračovať?

V rozsiahlej modernizácii ciest II. a III. triedy budeme samozrejme pokračovať aj v tomto roku. Do údržby a rekonštrukcie župných komunikácií plánujeme investovať vyše 31 miliónov €. V rámci revitalizácie zmodernizujeme okolo 61 km ciest a 7 mostov. Medzi najvýznamnejšie úseky patria Kuchyňa – Plavecký Mikuláš, Modra – Budmerice, Veľký Biel – Malý Biel. Cesty rekonštruujeme modernými technológiami, napríklad recykláciou za studena alebo za horúca, čím nielen šetríme materiál a životné prostredie, ale výsledný efekt je trvácnejší a kvalitnejší.

Súčasťou investícii bude aj nákup ďalšieho menšieho príslušenstva pre správcu župných komunikácií za 850 000 €. Do aktuálnej cestnej zostavy tak pribudne valník do 3,5 tony s hydraulickým žeriavom, tri valníky do 3,5 tony so zaplachtením a dva univerzálne traktorové nosiče s príslušenstvom.

Prejdime ešte k školstvu. V akej fáze je aktuálne projekt kampusu športu a zdravia v bratislavskej Petržalke?

Cieľom tohto výnimočného projektu je prepojiť vzdelávanie a šport vo forme rozsiahleho areálu. Chceme vybudovať modernú strednú športovú školu s komplexným zázemím a infraštruktúrou, ktorá bude slúžiť nielen športovej škole, ale aj športovcom z rôznych odvetví, iným školám s príbuznými odbormi a širokej verejnosti. V spolupráci s kľúčovými partnermi bude poskytovať domovské zázemie pre hokejovú akadémiu a rozvojové centrum volejbalu. Projekt bude realizovaný v zmysle konceptu SMART škôl. Súčasťou kampusu bude Spojená škola Ostredková a relevantní partneri z oblasti športu, ktorí sa budú finančne podieľať na vybudovaní športovej infraštruktúry. Aktuálne máme vypracovaný stavebný zámer a podklady na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Nasledovať bude fáza vypracovania predprojektovej dokumentácie.

Bude jediný, alebo plánujete aj iné?

Pripravujeme aj ďalšie. V Bernolákove pre oblasť energetiky a poľnohospodárstva a v Modre vinohradnícky. Cieľom je spojiť teoretické vyučovanie s praxou a vedeckou činnosťou v jednom modernom, vybavenom a plne funkčnom areáli.

Minulý rok ste otvorili tému decentralizácie verejnej správy. Pohlo sa to niekam?

Decentralizácia verejnej správy zostala v minulosti akoby na polceste. Súčasný systém je neefektívny a byrokraticky komplikovaný. Potrebujeme preto riadenie zjednodušiť z trojstupňového na dvojstupňové. V praxi to znamená preniesť kompetencie okresných úradov na samosprávy a priradiť im adekvátne financie. Určite tiež chceme otvoriť tému systému a kritérií financovania samospráv vrátane vytvorenia spravodlivejšieho systému prerozdeľovania daní. A kam sa táto téma posunula? Tému otvorila ešte predchádzajúca vláda, ale dosť nešťastne. Preto pripravujeme vlastný návrh a budeme o ňom rokovať už s novou vládou.

Text: BSK (upravené), foto: archív BSK

Ďalšie
Šport
Voľný čas
26. 2. 2024
Skvelý úvod Záhorákov v Modre základom ďalšieho víťazstva

Hádzanárom klubu HC Záhoráci Stupava/Malacky vyšiel skvele úvod stretnutia v Modre (23. februára),…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
23. 2. 2024
Pozývame vás venčiť psíkov

            Strávte víkendové doobedia so psíkmi a oni vám darujú veľa lásky. Venčenie…

Zobraziť celý článok