15. 12. 2022
Bohatá atletická jeseň IV.

Týmto článkom končíme rozsiahlu sériu o pretekoch, ktoré absolvovali počas jesene atléti AC Malacky. Tešíme sa z ich úspechov, rovnako ako aj z úspechov športovcov, ktorí reprezentujú naše mesto v ďalších športoch. Všetkým želáme krásne Vianoce, pevné zdravie a úspešný rok 2023.

Triumf prípravky v regionálnom kole Detského štafetového krosu

Prípravka AC Malacky využila výhodu domáceho prostredia a v oboch súťažných kategóriách zvíťazila v obľúbenej tímovej štafete na 4 x 500 m. Družstvo staršej prípravky sa kvalifikovalo aj do celoslovenského finále vytrvalostnej súťaže Detskej atletiky.

Dejiskom regionálneho kola bol premiérovo Zámocký park v Malackách. Organizátori z domáceho AC pripravili atraktívny 500-metrový okruh na mierne zvlnenom trávnatom povrchu s piatimi prírodnými prekážkami. Víťazné družstvo staršej prípravky AC Malacky A bežalo v zložení Krištof Haba, Amélia Zelenáková, Viliam Straský a Nela Stašková. Okrem prvenstva sa Malačania tešili aj z miestenky do republikového finále súťaže. Darilo sa aj výberu AC Malacky B – Oliver Šmida, Alexandra Šelcová, Teodor Janko a Natália Glembusová, ktorého členovia finišovali na 3. mieste.

Aj v nepostupovej kategórii mladšej prípravky bolo najrýchlejšie kvarteto AC Malacky Filip Krajči, Sofia Straská, Oliver Veselý a Júlia Januš.

Z výsledkov regionálneho kola súťaže Detský štafetový kros (12. 11. 2022, Malacky):

Staršia prípravka (4 x 500 m)

1. AC Malacky A  6:27

2. ŠK Run For Fun Bratislava  6:34

3. AC Malacky B  6:46

V súťaži bolo klasifikovaných 12 družstiev.

Mladšia prípravka (4 x 500 m)

1. AC Malacky  8:00

2. ŠK Run For Fun Bratislava  8:25

3. Atletika JOJO Lamač  8:43

V súťaži bolo klasifikovaných 5 družstiev.

Zlatý hetrik prípravky

Prípravka AC Malacky dovŕšila triumfom v celoslovenskom finále súťaže Detský štafetový kros zlatý hetrik v tohtoročných súťažiach detskej atletiky. Po víťazstvách v celoslovenských finále súťaže v atletickej všestrannosti (Detská P-T-S) a súťaže zameranej na rýchlosť a tímovú spoluprácu (Detský štafetový pohár) zvíťazila aj v celoslovenskom finále vytrvalostnej súťaže na 4 x 500 m.

Vyvrcholenie súťaže Detský štafetový kros sa uskutočnilo na Letisku Slávnica pri Dubnici nad Váhom. Malačania bežali v zložení Krištof Haba, Amélia Zelenáková, Viliam StraskýNela Stašková. V konkurencii 16 najlepších tímov Slovenska boli od začiatku na vedúcej pozícii. Do cieľa pribehli s 13-sekundovým náskokom pred strieborným družstvom AO TJ Spartak Myjava, bronzový výber ŠK Run For Fun zaostal štvrť minúty.

16. ŠŠAK Malá Ida  8:13

Vydarené majstrovstvá kraja v cezpoľnom behu. Malacky úspešne zvládli organizáciu a potešili aj medailové výkony pretekárov AC.

Lúka pod kaštieľom v Zámockom parku v Malackách sa stala dejiskom krajských majstrovstiev v cezpoľnom behu, na ktorých sa zúčastnilo 340 bežcov. Z pohľadu atletiky to bolo z hľadiska významu a rozsahu doposiaľ najväčšie podujatie vôbec, ktoré sa v našom meste kedy organizovalo. Na dvoch súťažných okruhoch s viacerými prírodnými prekážkami sa postupne predstavila prípravka, najmladšie, mladšie žiactvo a staršie žiactvo, dorast, juniori, muži, ženy a veteránske kategórie. Úroveň vytrvalostných schopností si do Malaciek prišiel otestovať aj halový majster Európy v behu na 60 m (Glasgow 2019) a najrýchlejší Slovák všetkých čias Ján Volko. V rámci prípravy štartovali aj ďalší úspešní slovenskí reprezentanti súčasnosti Patrik Dömötör a Rebecca Slezáková.

Na regionálnom krosovom šampionáte získali Malačania 7 pódiových umiestnení. Na 3. mieste, v konkurencii 37 najmladších žiačok, finišovala Alžbeta Pagáčová. V súťaži najmladších žiakov dobehol druhý Richard Mráz. V najpočetnejšej, 41-člennej kategórii mladších žiačok vybojovala striebornú medailu Sabina Zajačková. Medzi mladšími žiakmi sa na druhej priečke umiestnil Dominik Babeľa a na tretej Matias Michalovič. V pretekoch dorasteniek bola druhá najrýchlejšia Rebecca Slezáková a pre striebro si v kategórii veteránov dobehol Pavol Petrovič.

Veľkou pochvalou a poctou pre všetkých, ktorí podujatie pripravovali a zabezpečovali bolo hodnotenie prítomných delegátov športovo-technickej komisie Slovenského atletického zväzu, ktorí organizáciu a priebeh podujatia označili na úrovni zodpovedajúcej majstrovstvám SR.

Mladší žiaci majstrami SR, bronz Matiasa Michaloviča

Družstvo mladších žiakov AC Malacky v zložení Matias Michalovič, Martin Šnegoň, Teodor Janko a David Farkaš, vybojovalo zlaté medaily a titul majstrov Slovenska v cezpoľnom behu. Individuálnu bronzovú medailu si z Letiska Slávnica pri Dubnici nad Váhom odniesol Matias Michalovič, už predtým úspešný z tímovej súťaže.

Práve výkon mladého atletického a futbalového talentu na 1500-metrovej trati bol základom medailových úspechov mladších žiakov AC. Matias sa po celý čas pretekov pohyboval vo vedúcej skupine a v konkurencii 77 bežcov sa dokázal umiestniť na vynikajúcej 3. priečke. Stále sa zlepšujúci Martin Šnegoň finišoval v životnom výkone šiesty, ešte len 10-ročného Teodora Janka, ktorý kombinuje atletiku s biatlonom, klasifikovali na výbornej 17. priečke a ďalší benjamínko, David Farkaš, pri svojej premiére dobehol na veľmi peknom 41. mieste. Na základe súčtu umiestnení jednotlivých členov družstva zvíťazili mladší žiaci AC Malacky a stali majstrami Slovenska v súťaži družstiev. V prostredí exponátov lietadiel súťažili aj mladšie žiačky AC. Najviac sa darilo Alici Vavricovej, ktorá v 103-člennom štartovom poli prebehla cieľom ako 22., Nelka Šnegoňová bola 52. a viacbojárka Miška Kováčiková 68. V súťaži družstiev obsadili dievčatá z Malaciek 12. priečku.

Z výsledkov Majstrovstiev SR v cezpoľnom behu mladších žiakov

(Letisko Slávnica, Dubnica nad Váhom, 19. 11. 2022):

Mladší žiaci – súťaž jednotlivcov (1 500 m)

V súťaži štartovalo 77 pretekárov.

Mladší žiaci – súťaž družstiev (1 500 m)

1. AC Malacky  26 (3 + 6 + 17)

2. ŠK TRIATLON Pezinok  50 (9 + 19 + 22)

3. AK AŠK Slávia Trnava  59 (14 + 20 + 25)

Klasifikovaných bolo 13 družstiev.

Mladšie žiačky – súťaž jednotlivcov (1 500 m )

1. Barbora Dvorská (Lesky´s runners)  5:31

22. Alica Vavricová (AC Malacky)  6:05

52. Nela Šnegoňová (AC Malacky)  6:30

68. Michaela Kováčiková (AC Malacky)  6:39

V súťaži štartovalo 103 pretekárok.

Mladšie žiačky – súťaž družstiev (1 500 m)

1. Atletika ŠPORT HROU Bratislava A  43 (13 + 14 + 16)

12. AC Malacky  142 (22 + 52 + 68)

Klasifikovaných bolo 19 družstiev.

Text: P. Filip, foto: A. Hollá, P. Gašpar

26. 7. 2024
Záhoráci poznajú plán prípravných zápasov. Súperi sú aj zo zahraničia

Záhoráci Stupava/Malacky už zarezávajú v príprave na novú extraligovú sezónu aj s novými posilami.…