9. 8. 2013
Aký bude 6. ročník festivalu Zejdeme sa na hambálku?

 Od 11. septembra sa opäť môžeme tešiť na spŕšku divadelných predstavení v podobe festivalu Zejdeme sa na hambálku. Ide už o šiesty ročník. To, čo nám festaival ponúkne, nám do podrobností porozprávala riaditeľka Mestského centra kultúry Malacky Jana Zetková.


Čím bude tento ročník iný?
“V prvom rade ma teší, že festival vôbec bude, a to najmä vďaka našim sponzorom.
Zatiaľ máme podpísanú spoluprácu s  Ministerstvom kultúry a cestovného ruchu SR a Raiffeisen bankou, ale všetko je ešte otvorené. Ak by sa niektorí malackí podnikatelia chceli prezentovať na našom festivale, budeme len radi.
Neviem, čím bude tohtoročný festival  iný, mne by stačilo, aby bol aspoň taký, ako predchádzajúce roky. Pôvodne sme chceli robiť festival každý druhý rok. Darí sa nám ho však pripraviť každý rok, a to je pre mňa veľký úspech.”

Chystáte niečo špeciálne?
“V rámci tohto ročníka pripravujeme HAMBÁLJARMOK, ktorý sa uskutoční pred Kultúrním domečkem – kinom v sobotu 14. 9. od 9.00 h do 17.00 h. Bude sa konať vôbec po prvý raz a malo  by ísť o príjemné stretnutie s divadlom, detskými hrami, tvorivými výtvarnými dielničkami, malou čajovňou na terase kina a so všetkým, čo  k divadelnému jarmoku patrí.
V rámci Hambáljarmoku chystáme i  zápis do Knihy rekordov Slovenska v jedení hambálkovskej vtipnej kaše. Hambáljarmok odštartujeme predstavením Horííí  v podaní FéderTeatra a  muzikantov FunnyFellows. Po predstavení  budú nasledovať všakovaké súťaže v jedení krupicovej kaše. O 14.00 h sa stretneme so Záhoráckym divadlom a ich rozprávkou o Ujkovi Ožgerovi. Po rozprávke sa uskutoční vyhodnotenie rekordu a dúfam, že  i zápis do Knihy rekordov  Slovenska. Na záver o 16.00 h sa nám na vonkajšom pódiu predstaví Budmerické divadlo shrou pre dospelých U nás taká obyčaj.
Hambáljarmok pripravujeme po prvýkrát, takže sama som zvedavá na to, ako to vypáli. Odporúčam deťom, ale i dospelým, aby aspoň od štvrtka nejedli a prišli si k nám na hambálkovskú kašu. Nech ten rekord zdoláme.”
 
Koľko predstavení si budú môcť diváci pozrieť?
“Spolu bude odohraných 12 predstavení pre deti i dospelých. Pre deti sme pripravili predstavenie Divadielka ŽuŽu,  jeho protagonisti sú deťom dobre známi z televíznej obrazovky z relácie Fidlibum. Tiež sa predstaví Divadielko FederTeatro a Záhorácke divadlo.”ň

Festival  otvoríme podomácky – premiérou inscenácie Jožko Púčik a jeho kariéra, ktorú predvedú naši mladí z Divadla na hambálku. Ťahákom nášho festivalu by malo byť Radošinské naivné divadlo s hrou Šťastné konce, ďalej Túlavé divadlo s inscenáciou Rómeo a Júlia a vírus, bez ktorého si náš festival už ani nevieme predstaviť. Príde medzi nás Staré divadlo Karola Spišáka z Nitry, ktoré si na predchádzajúcom ročníku získalo svojich divákov hrou Jánošík. V tomto roku zavíta s inscenovaným hororom podľa P. Dobšinského a Jakuba Nvotu  Žena, pánboh, čertisko a sedem zakliatych. Samozrejme nebudú chýbať výborné predstavenia z Čiech – Divadlo Do houslí a Divadlo Sem tam fór, ktoré odohrajú svoje inscenácie v Spoločenskom dome.

Ďalej sa diváci môžu tešiť na nočné programy. Či už obľúbenú improligu o Veľký hambál, Divadelnú ohňovú show Dua Aratron Aspis, alebo záverečnú Hambálkovskú tancovačku s Ďurim a Stanleym.”

Očakávate aj nejakého špeciálneho hosťa?
“Som nesmierne potešená, že obyvateľom Malaciek budeme môcť v galérii MCK na Záhoráckej ulici predstaviť tvorbu výtvarníka, scénografa, architekta, zakladateľa nezávislej divadelnej spoločnosti  Teatra Tatra,  držiteľa ocenenia Českej filmovej akadémie Českého leva za  film Záhrada  FRANTIŠKA LIPTÁKA.

Avšak každý divák, ktorý sa na festivale zúčastní, má pre mňa postavenie špeciálneho hosťa. Takže dúfam, že festival bude plný špeciálnych hostí….”

Viac info

Zhovárala sa: N. Slobodová
Foto: N. Slobodová, S. Osuský

 

Ďalšie
Životné prostredie
Služby
Oznamy
28. 11. 2023
Západoslovenská distribučná vyzýva vlastníkov na orez drevín

Spoločnosť Západoslovenská distribučná a.s. (ZSDis) vyzýva vlastníkov, nájomcov a správcov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
28. 11. 2023
Mesto Malacky hľadá zamestnanca na pozíciu: referent personálnej a mzdovej…

Mesto Malacky hľadá zamestnankyňu/zamestnanca na pozíciu Samostatný odborný referent personálnej a…

Zobraziť celý článok