27. 9. 2022
Ako môžeme pomôcť psíkom z útulku (nielen počas prichádzajúcich chladných dní)

Fotky opustených psíčat v útulku rozcítia nejedného človeka a mnohí z nás sa rozhodnú pomôcť. Je skvelé, ak v sebe objavíme chuť pomáhať. Karanténna stanica Malacky prináša tipy, ako to robiť nielen od srdca, ale aj správne. 

1. POMÔŽME ÚTULKU, NIE SEBE   

Neraz v dobrej viere prinesieme do útulku veci, ktorých sa doma zbavujeme a sme si istí, že ich tam nejako využijú. Hoci s dobrým zámerom, často však môžeme spôsobiť iba ďalšie starosti s likvidáciou nadrozmerného odpadu, ktorý sa útulku práve nehodí.    

Staré matrace, koberce, deky či uteráky síce útulky často potrebujú, avšak neznamená to, že im tieto veci môžeme priniesť hocikedy. Ak sa práve podobných vecí zbavujeme, namiesto toho, aby sme ich nadšene priniesli do najbližšieho útulku, overme si najskôr, či ich práve v tomto čase naozaj potrebujú. Ak nie, rešpektujme to a nájdime im využitie inde. Prípadne sa postarajme o ich likvidáciu sami.

2. RADŠEJ MENEJ, ALE KVALITNÁ POTRAVA   

Ľuďom, ktorým nie je ľahostajný osud psíkov v útulku sa občas stane, že nárazovo nakúpia čo najviac (a teda čo najlacnejšie) granúl, maškŕt či konzerv. Žiaľ, na trhu sa vyskytuje aj veľmi nekvalitná potrava pre psy. Radšej ako priniesť trebárs tri  obrovské balenia granúl, z ktorých budú psov bolieť brušká, je lepšie priniesť síce menej, ale kvalitnejšiu potravu.   

Ako zistiť, ktorá potrava je pre útulkáčov vhodná a ktorá nie? Veľmi jednoducho. Opýtajte sa „vášho“ útulku, aké značky potravy pre psov preferujú. Už len preto, že nie je dobre, keď psíky neustále striedajú jeden druh granúl za druhým. 

3. DOČASNÁ OPATERA    

Hneď po adopcii je najväčšou formou pomoci dočasná opatera, keď si psíka, ktorý to akútne potrebuje, vezmete k sebe domov na vopred dohodnuté obdobie. Môže to byť napríklad na dva týždne po operácii alebo na mesiac, kým útulok nenájde nový domov, prípadne aj na celú zimu.    

Niektoré malé alebo staré psíky nemusia prežiť zimu v koterci. Iné sú po operácii alebo v takom žalostnom stave, že vyslovene potrebujú teplo a pokoj. No a potom sú tu zanedbávané psíky, ktoré, žiaľ, nemôžu byť v útulku umiestnené, pretože pre ne nie je miesto.    

Ak si do dočasnej opatery vezmete psíka, ktorému zároveň ľudia z útulku hľadajú nový domov, nielenže pomôžete konkrétnemu psíkovi, ale uvoľníte miesto pre ďalšieho. Karanténna stanica v Malackách vám v prípade dočasnej opatery zabezpečí krmivo, výbavu pre psíka aj prípadnú veterinárnu starostlivosť. A dostanete aj neoceniteľné odborné rady.


Text a foto: Karanténna stanica Malacky

Kontakty
telefón: 0948 183 683

mail: ksmalacky@lerch-kamilgmail-com

facebook: Karanténna stanica Malacky

web: www.adoptuj.psiadusa.sk/author/ksmalacky/

Ďalšie
Šport
Voľný čas
20. 2. 2024
Po úspešnom nultom ročníku prišiel úspešný prvý

Minuloročná premiéra amatérskeho volejbalového turnaja zmiešaných tímov bola úspešná, a tak po…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Sociálna oblasť
Oznamy
20. 2. 2024
Štatistický úrad vykonáva v Malackách zisťovanie o príjmoch a životných…

Slovenská republika sa prostredníctvom Štatistického úradu SR zapojila do realizácie Zisťovania o…

Zobraziť celý článok