12. 4. 2013
Ako je to u nás s bezdomovcami?

Nepriaznivé počasie v ostatných dňoch potrápilo všetkých. Nás, čo máme vykúrené domovy, ale iste viac tých, ktorí nemajú kde skloniť hlavu. Koľko bezdomovcov sa presne pohybuje na území mesta Malacky sa vyčísliť nedá.

Ubytovanie bezdomovcom s trvalým pobytom v Malackách poskytuje Azylové centrum Betánia na Ul. Ľ. Fullu. Ku koncu marca ich tu bolo ubytovaných 13. Z toho 7 s trvalým pobytom len na Malacky (bez adresy) a 6 s trvalým pobytom s adresou. Mesto Malacky v rámci rozpočtu mesta poskytuje pre klientov Azylového centra Betánia príspevok na 1 teplé jedlo v sume 0,50-€ na osobu, a to ako príspevok na stravu pre občanov v núdzi.

„Nemáme vedomosť, koľko presne bezdomovcov sa potuluje po meste,“ hovorí vedúca Klientského centra MsÚ A. Kmecová.  Vedúci oddelenia preventívnych aktivít V. Kunák  dokonca v minulosti vytvoril databázu s údajmi a fotografiami bezdomovcov. „Mala slúžiť na ich lepšiu identifikáciu. Porovnávali sme ich tiež s osobami, po ktorých je vyhlásené pátranie, hľadanými osobami a pod. Neskôr sa však odmietali fotografovať či poskytovať údaje k vyplneniu  identifikačnej karty, preto sme od toho upustili,“ uviedol V. Kunák.

V zimných mesiacoch sa bezdomovci väčšinou snažia prespávať v spoločných priestoroch bytových domov. „Obyvatelia sa naučili takéto prespávanie nahlasovať na MsP a úspešne ich s takýchto priestorov vykazujeme. Túto zimu takýchto oznamov už veľa nebolo“, hovorí V. Kunák. „Ak by bol život bezdomovcov ohrozený, k dispozícii sú dve miesta v útulku na Mierovom námestí, ktoré spravuje Mestské centrum sociálnych služieb,“ dodáva A. Kmecová.
Napriek tomu, že zima trvala dlho, na polícii nemajú hlásený zvýšený počet oznamov týkajúcich sa bezdomovcov. Podľa slov V. Kunáka ide o ich bežné správanie, napríklad popíjanie alkoholických nápojov na verejnom priestranstve. To však už dnes, vďaka zrušeniu VZN, nie je priestupkom, čiže ho polícia nerieši. Ide tiež o žobrajúce osoby pred nákupnými strediskami a časté privodenie si takej opitosti, že ležia na chodníku, alebo na ceste.
 
Nie je žiadnym tajomstvom, že bezdomovcov môžete vidieť či stretnúť aj v Zámockom parku. Dalo by sa predpokladať, že sa tu uvedení občania budú zdržiavať skôr v letných mesiacoch. No minimálne miniskládka, na ktorú nás upozornila zhrozená Malačianka je dôkazom, že útočisko tu hľadajú aj počas zimy. „Podľa zloženia odpadu, nachádzajúceho sa pri múre Zámockého parku usudzujeme, že skládky vytvorili bezdomovci,“ uviedla referentka odpadového hospodárstva MsÚ Božena Orgoňová. Podľa jej slov išlo hlavne o plastové fľaše, plechovky, handry a molitany na spanie. Túto a mnohé ďalšie skládky budú v nasledujúcich týždňoch odstraňovať pracovníci, ktorí od 1. apríla nastúpili na výkon verejnoprospešných prác.
 
Text: N. Slobodová; foto: M. Gajdárová/A. Krejčík (Praha)

Ďalšie
Šport
12. 6. 2024
Patrik Koch si zahral NHL, v zámorí zostáva

Hokejového obrancu a rodáka z Malaciek Patrika Kocha čaká sťahovanie. Jeho klub Arizona Coyotes,…

Zobraziť celý článok
Služby
Oznamy
11. 6. 2024
Zberný dvor na Partizánskej bude zatvorený

Od piatku 14. júna do stredy 19. júna bude zberný dvor na Partizánskej ul. ZATVORENÝ.V prípade…

Zobraziť celý článok