20. 1. 2014
Ako dodržať predsavzatie – SCHUDNEM!
Na prelome rokov neraz odkladáme minulosť, staré hriechy a chceme sa zbaviť aj svojich zlozvykov a chýb. Často ľudia cítia chuť a silu v novom roku zmeniť smerovanie svojho života a dávajú si smelé predsavzatia. Jednou z najpochopiteľnejších túžob mnohých žien, ale aj mužov, je schudnúť. Ako to vydržať a dosiahnuť trvalý efekt nám poradí Ružena Beňová (39), výživová poradkyňa, osobná trénerka a úspešná účastníčka súťaží vo fitness a naturálnej kulturistike.

Ako je možné, že žena za pultom v pekárenskej predajni, ktorá sa usmieva na zákazníkov spomedzi makovníkov, jablčníkov, marokánok, veterníkov a koňakových špicov nie je sama ako reklama na pampúšik, úspešne odoláva pokušeniam a dokonca je osobným príkladom zdravého stravovania a vzťahu k pohybu?

Premena nebola ľahká a neudiala sa ani na prelome rokov. Chcem však povzbudiť všetkých, ktorí sa odhodlajú urobiť niečo pre svoje zdravie, dobrý životný pocit a aj pre spokojnosť blízkych, voči ktorým má každý z nás zodpovednosť. Pre niekoho môže byť inšpiráciou aj fakt, že než som porodila svoje dve deti, vôbec som necvičila ani nedržala nijakú diétu. Až potom, od veku 25 rokov, som sa začala venovať aerobiku, no až po tridsiatke som zistila, že samotné cvičenie na úpravu hmotnosti nestačí. Môžete makať až do roztrhania tela, bez zmeny stravovania neschudnete. V akomsi ženskom magazíne som našla rubriku dnes už známeho odborníka na naturálnu kulturistiku Júliusa Karabinoša. Písal o internetovej súťaži Jarná premena, do ktorej som sa napokon prihlásila. Tri mesiace chudnúť a zlepšiť vzhľad svojho tela – to bolo zadanie, ktorého výsledok bolo treba zdokumentovať na začiatku a v závere fotografiou v plavkách. Ako to kto dosiahne je jeho vec. Potom príde na rad rozhodovanie poroty…

Súťaž sa konala v roku 2010 a vo svojej vekovej kategórii ste skončili na 3. mieste. Za tri mesiace od prvého jarného dňa ste dosiahli úbytok hmotnosti asi sedem kilogramov. Ako sa vám to podarilo?

Dala som si vypracovať tréningový a stravovací program a rozhodla som sa ho dodržiavať. Zmena tkvie v pravidelnosti, teda v presných pravidlách čo a kedy človek zje. Fungovalo to perfektne a kilá išli dolu jedna radosť. Dosiahla som prvé úspechy, ocenenie, a to ma uspokojilo. Po súťaži som sa vrátila k starým stravovacím návykom, k starým hriechom a do jesene som pomaly nabrala pôvodné kilá späť. Správala som sa ako každý, kto podľahne vidine straty hmotnosti pomocou niektorej z časovo obmedzených diét, ktoré prinesú krátkodobý, ale nie trvalý výsledok.

Toto je okamih, ktorý mnohých naozaj zlomí a odradí od ďalších trýznivých pokusov schudnúť. Veď načo sa trápiť, keď človek po diétach aj tak znovu priberie?
A o to ide. Nestačí samotný pohyb a nestačí ani diéta. Zaberie až celková zmena prístupu k stravovaniu a trvalá úprava stravovacích návykov. Trvalo mi niekoľko rokov, kým som túto pravdu vedome prijala a rozhodla som sa podľa nej riadiť. Keď som po prvom úspechu pribrala to však ešte nebolo, ale nevzdala som sa. V ďalšom roku som sa opäť prihlásila na Jarnú premenu a bola som na seba prísna. Začala som cvičiť viac. Okrem tae-bo trikrát týždenne som posilňovňu s osobnou trénerkou Adrianou Alenovou (Bittnerovou), ktorá ma začala zároveň pripravovať aj na pódiovú súťaž v naturálnej kulturistike. Hoci bola tehotná, nechýbala na žiadnom mojom tréningu. Zasvätila ma do pochopenia významu zmeny spôsobu stravovania a cvičiť ma naučila úplne od základu. Práve nej vďačím za pomoc a podporu, ktoré ma doviedli k prvenstvu v Jarnej premene 2010 a 4. miestu v pódiovej súťaži v naturálnej kulturistike v roku 2011, čo pokladám za svoj najväčší úspech.

Jesť podľa zdravo upraveného jedálnička by pre viacerých možno ani nebol taký veľký problém ako to, že jedlo treba presne dávkovať a vopred si ho chystať a nosiť aj do práce. Ako ste to zvládli vy?
Dá sa to, aj keď zo začiatku som doma nemala veľkú podporu. Varila som dvojmo, no v procese prípravy jedla sa v istej fáze vždy dá odložiť niečo pre seba. Nosenie kelímkov do práce sa stalo pre mňa rovnakou samozrejmosťou ako to, že sa nepohnem bez fľaše s čistou vodou. Pitný režim je dôležitou podmienkou správneho metabolizmu a pre mňa je bežné denne vypiť štyri litre vody, niekedy aj viac. Najťažšie pre mňa bolo vydržať čas od raňajok do obeda. Chrumkala som zeleninu, ktorá je povolená. Obed si dodnes delím na dve časti – polievku zjem na desiatu a ostatné na obed. Pričom bežný obed v dávke ako sa podáva menu je povolený. Popoludní sa treba vyhnúť sacharidom, čo sú všetky prílohy, a uprednostniť bielkoviny a zeleninu. Jedinou ovocnou výnimkou, ktorá je večer vynikajúca na trávenie, je grep.

Čo odporúčate tým, ktorí sú úplní začiatočníci a chcú schudnúť pomocou úpravy jedálnička.
Neopakovať moje chyby a včas si uvedomiť, že výsledky sú trvalé, iba ak zmenu prijmeme a neobmedzuje nás tak ako dočasná diéta. Je to štýl života – samozrejmý štýl stravovania, pri ktorom človek nemusí hladovať a zároveň musí prijať dostatok energie a živín pre svoje fungovanie. V porovnaní so zaužívanými stereotypmi to však chce úplne obrátiť hore svoje myslenie a prístup. Chudnutie sa teda začína v hlave, ale začať možno postupne. Sú však aj osvedčené tipy, ktoré sa po čase postarajú o viditeľný efekt. Pri správnom nastavení sa dá dosiahnuť už o dva mesiace. 1. Vyraďte sladené nápoje a pite čistú vodu alebo minerálku. Ja preferujem vodu. Ak sladíte kávu, cukor nahraďte medom a jeho dávky postupne zmenšujte. 2. Biele pečivo nahraďte tmavým a obmedzte dávky. Krajček chleba jemne natretý maslom, plátok syra a šunky na raňajky je akurát. Ja však už niekoľko rokov chlieb nejem vôbec. Preferujem na raňajky vajíčka, napr. volské oko so zeleninou. 3. Večera je dôležitá, teda presnejšie to, čo počas nej telu dáme. Má to byť bielkovina. Vynikajúci je tvaroh alebo mäso akéhokoľvek druhu so zeleninou. 4. Veľmi dôležité je zaradiť pohyb. Podporuje naše sebavedomie a dobrý pocit. Len vďaka nemu môžeme upraviť niektoré problémové partie na svojom tele, dobre vyzerať a cítiť sa sviežo a zdravo. Napokon väčšina pravidelne športujúcich ľudí to nerobí preto, aby schudli. Udržanie hmotnosti je len príjemný vedľajší efekt.  

Ružena Beňová (39) sa už niekoľko rokov aktívne venuje výživovému poradenstvu a poskytuje služby osobnej trénerky v Športovej hale Malina v Malackách. Jej inšpiratívne rady v súvislosti s efektívnym stravovaním nájdete aj na jej webstránke www.naturalfit.sk

Zhovárala sa Tatiana Búbelová
Foto: Archív RB
Ďalšie
Oznamy
Voľby
29. 5. 2024
Hlasovanie do prenosnej volebnej schránky -Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Volič, ktorý sa v deň konania volieb nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä…

Zobraziť celý článok
Šport
Spoločnosť
Školstvo
28. 5. 2024
Športové hry malackej mládeže 2024 - propozície

Vpiatok 31. mája sa vmalackých školách uskutoční tradičné podujatie Športové hry malackej mládeže.…

Zobraziť celý článok