18. 9. 2017
Aj biela pastelka má svoj zmysel

Malacky sa zapojili do verejnej zbierky Biela pastelka 2017, aby podporili aktivity nevidiacich a slabozrakých. V uliciach mesta sa stretneme 22. a 23. septembra.

Čo si už človek počne s bielou pastelkou, keď chce písať či kresliť? Riešenie môže byť vlastne úplne jednoduché. Netradičné, inovatívne, ale jednoduché. Farebný papier.

A čo si už nevidiaci počne, keď chce študovať, pracovať, sám si variť, upratovať, komunikovať cez maily či SMS, čítať si dennú tlač, nebodaj sám chodiť po meste? Takisto sa môže zdať, že sú to situácie, pri ktorých ani nemá zmysel skúšať hľadať cestu. A predsa je aj v tomto prípade riešenie pomerne jednoduché – s počítačom s hlasovým výstupom sa študovať, pracovať, pohybovať na internete poľahky dá, pri varení a upratovaní to chce len sem-tam nejakú kompenzačnú pomôcku a pár jednoduchých grífov a samostatná chôdza s bielou palicou, príp. s vodiacim psom je výsledkom absolvovaných kurzov.

Na tmavej ceste preto kreslí čiaru práve biela pastelka. Za 16 rokov svojej existencie u nás sa stala symbolom sveta nevidiacich, symbolom riešení často na prvý pohľad bezvýchodiskových situácií.

Aký je život poslepiačky
V piatok 22. septembra medzi 10.00 a 17.00 máte ideálnu príležitosť vyskúšať si ho na vlastnej koži. Aspoň na chvíľu. V Auparku v Košiciach si Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska rozloží svoje stánky plné informácií, rôznych kompenzačných a optických pomôcok, okuliarov simulujúcich rôzne druhy zrakového postihnutia či spoločenských hier pre ľudí so zrakovým postihnutím. Budete si môcť napísať niečo v Braillovom písme, nechať si zmerať zrakové parametre sebe aj svojim deťom vo veku od 3 do 6 rokov, odhaliť tajničku nadrozmernej krížovky, ktorá vám napovie niečo o zraku, ale aj odfotiť sa s maketou ambasádora Bielej pastelky 2017, niekoľkonásobným futbalistom roka Marekom Hamšíkom.

So speváčkou a moderátorkou Kristínou Prekopovou vás čakáme pri showdowne (aplikovanom stolnom tenise pre ľudí so zrakovým postihnutím), pri maľovaní deťom na tvár, minikalčete a pri ukážkach výcviku vodiacich a asistenčných psov.
Podporiť aktivity pre nevidiacich a slabozrakých prostredníctvom Bielej pastelky je možné do 31. decembra, a to príspevkom na účet verejnej zbierky SK23 1111 0000 0014 3025 8006 alebo do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných inštitúciách (školy, úrady, firmy a pod.), zaslaním SMS na číslo 820 v hodnote 2 € v sieti všetkých mobilných operátorov alebo on-line na www.bielapastelka.sk. V uliciach miest a obcí po celom Slovensku sa stretneme 22. a 23. septembra.

Za akúkoľvek podporu ďakujeme!

Ďalšie
Šport
1. 3. 2024
Mladí stolní tenisti nám robia radosť

Naši talentovaní stolní tenisti majú vposlednom období viacero úspešných vystúpení. Najmladšie…

Zobraziť celý článok
Šport
1. 3. 2024
15 titulov majstrov kraja pre AC Malacky

Pred časom sme informovali oúspešnom vystúpení atlétov AC Malacky počas prvej časti majstrovstiev…

Zobraziť celý článok