28. 9. 2015
Marcel Žilavý – majster Slovenska aj rekordér

V atletickom klube AC Malacky  rastie talent,  aký sme na Slovensku už dlho nemali.  Volá sa Marcel Žilavý a je držiteľom niekoľkých slovenských rekordov v kategórii žiakov.   Študuje na Gymnáziu sv. Františka Assiského v Malackách, kde mu vychádzajú v ústrety, trénuje na škole ZŠ Záhorácka, ktorá má výborné podmienky na šport, a býva v „liahni“ atletických talentov – v Závode.

Marcel sa v poslednom období teší z výbornej formy. Na nedávnych Majstrovstvách SR družstiev starších žiakov v Bratislave prekonal slovenský rekord v behu na 100 metrov cez prekážky. Doterajší rekord vydržal 25 rokov! Ten súčasný má hodnotu 13,46 s.

O týždeň neskôr sa zúčastnil na Majstrovstvách SR žiakov – jednotlivcov v Dubnici nad Váhom, kde chcel prekonať aj rekord v kráľovskej disciplíne v atletike žiakov – behu na 60 m. Aj tento cieľ sa mu podarilo splniť, odteraz je držiteľom skvelého času 7,06 sekundy.  Marcel je veľmi všestranný atlét, čo potvrdil aj víťazstvom v skoku do diaľky, navyše s výborným výkonom 660 cm. V ten istý deň ako finále behu na 60 metrov a skoku do diaľky stihol aj rozbehy a semifinále na 100 metrov prekážok. Na druhý deň sa postavil na štart finále 100 m prekážok, kde chcel prekonať svoj týždeň starý rekord z Bratislavy. Už v rozbehu zabehol čas 13,36 s a vo finále dokonca 13,15 s, žiaľ, v oboch behoch fúkal do chrbta vietor s rýchlosťou nad 2m/s, takže tieto výkony nemohli byť uznané za slovenské rekordy. Tri tituly majstra Slovenska a zlaté medaily mu však právom patria.

O štvrtú zlatú medailu pre Malacky sa na týchto majstrovstvách postaral Marek Havlík v behu na 800 metrov, kde dosiahol výborný výkon 2:04,16. Marek je žiakom športovej triedy v ZŠ Záhorácka a veľkým talentom na stredné trate. Spolu s Marcelom Žilavým sa postarali o štyri zlaté medaily, čo AC Malacky vynieslo na celkové 3. miesto v hodnotení klubov.

Bežkyňa Silvia Morávková v behu na 800 metrov skončila na 9. mieste. Zabehla však svoj osobný rekord 2:39,59.
Slovenské atletické talenty sa v sobotu 26. septembra predstavili v Břeclavi na medzištátnom atletickom stretnutí žiactva z Maďarska, Slovinska, Chorvátska, Česka a Slovenska. Členmi tímu boli aj Marcel Žilavý a Marek Havlík. V silnej medzinárodnej konkurencii obsadilo družstvo chlapcov solídne 3. miesto. Slovenkám sa však nedarilo a skončili posledné. Slovenské nádeje si spolu vybojovali osem medailí (jednu zlatú, jednu striebornú a šesť bronzových). Jediné prvenstvo získal náš Marcel v behu na 100 metrov prekážok, navyše hodnotu slovenského žiackeho rekordu posunul na 13,03 s. Svoj nedávny rekord prekonal tak o neuveriteľných 43 stotín.

Text, foto: V. Handl

Ďalšie
Spoločnosť
29. 7. 2025
Prístroje na záchranu života nájdete na mnohých miestach

Vjúnovom vydaní Malackého hlasu sme priniesli článok ovýzname automatických externých…

Zobraziť celý článok
Oznamy
28. 7. 2025
Prerušenie dodávky elektriny 29. júla – Duklianskych hrdinov, Džbankáreň,…

Spoločnosť Západoslovenská distribučná oznamuje, že v utorok 29. júla 2025 budú v čase 8.00 – 17…

Zobraziť celý článok