24. 4. 2026
Poslanecký odpočet: volebný obvod č. 1

Na jeseň tohto roka sa budú konať komunálne voľby. Skončí sa nimi aktuálne volebné obdobie primátora a mestského zastupiteľstva, ktoré sa začalo v novembri 2022.

Začíname preto seriál odpočtov poslancov mestského zastupiteľstva.

Každého z nich sme požiadali o odpovede na tri rovnaké otázky:

  • Ktoré zmeny v Malackách počas tohto volebného obdobia považujete za najdôležitejšie? 
  • Čo vnímate ako výzvu do budúcnosti vo svojom obvode a v meste všeobecne?
  • Budete sa uchádzať o mandát poslanca/poslankyne aj do ďalšieho volebného obdobia samosprávy? Ak áno, s akými konkrétnymi zámermi?

            Malacky majú 6 volebných obvodov a každý z nich reprezentujú v mestskom zastupiteľstve traja poslanci. Dnes sa venujeme obvodu číslo 1, ktorý v mestskom zastupiteľstve reprezentujú Ladislav Čas, Štefan Hronček a Jozef Mračna.

            Poslanci L. Čas a J. Mračna poslali spoločné odpovede za oboch, poslanec Š. Hronček sa rozhodol neodpovedať na otázku číslo 2.  Všetkým trom ďakujeme za ich čas a za to, že využili možnosť zhodnotiť končiace sa volebné obdobie.

Štefan Hronček

Ktoré zmeny v Malackách počas tohto volebného obdobia považujete za najdôležitejšie? 

            Náš mandát sa čoskoro končí. Dostali sme za úlohu zhodnotiť našu prácu vo vzťahu

k mestu a nášmu obvodu, kde sme boli s Jozefom Mračnom a Lacom Časom zohratý tím. Je potrebné vedieť sa triezvo aj kriticky pozrieť na svoju prácu, hoci skutočné vysvedčenie dostaneme od vás, občanov.

            A to je práve to najdôležitejšie pre mňa: nestratiť kontakt s ľuďmi, stáť pri nich vždy, aj keď je téma náročná. Potom môžeme fungovať ako tím, aj keď je skutočne zle. Tak ako pri záplavách, kde sme spolupracovali bok po boku bez rozdielov. Išlo o spoločný záujem. Všetky ostatné veci, ktoré sme realizovali, považujem za rovnako dôležité časti skladačky, ktorú nazývame Malacky.

            Z pohľadu využitia verejného priestranstva bolo dôležité dokončiť mestskú podzemnú garáž a Námestie u Severínka, čím vznikol reprezentačný priestor pre ľudí.

            Výraznou zmenou pre šport je rekonštrukcia palubovky s hľadiskom v Maline a  jednoznačne otvorenie Šport arény, ktorá športovcom ponúka profesionálny priestor na rozvoj.

            Kultúra je o krok bližšie k realizácii svojho stánku – kultúrneho domu – zadaním vypracovania projektovej dokumentácie.

            Medzi najviditeľnejšie zmeny v našom obvode rozhodne patrí prístavba Materskej školy na Štúrovej, čím vznikli dve nové triedy pre 50 detí. Ďalej je to kompletná revitalizácia dvoch blokov parkovísk a vnútrobloku D. Skuteckého vrátane obnovy chodníkov, osvetlenia a detského ihriska. Rovnako dôležité je zvýšenie bezpečnosti  chodcov, keď vznikol priechod na  Boreckého a vymenila sa lávka cez Malinu.

V neposlednom rade vyzdvihujem osadenie sochy Macka, ktorú sme ako zoskupenie Hrdí Malačania realizovali v snahe posilniť identitu Malaciek. Vznikol tak základ pre folklórny festival Mackove cepy, čím sme rozšírili ponuku kultúrnych podujatí na sídlisku Juh, ktoré organizujeme s kolegami poslancami v rámci nášho obvodu.

Budete sa uchádzať o mandát poslanca aj do ďalšieho volebného obdobia samosprávy? Ak áno, s akými konkrétnymi zámermi?

            Z osobných aj pracovných dôvodov som zvažoval, či sa znovu uchádzať o vašu dôveru, či budem mať dosť energie a odhodlania pokračovať. Vždy som kandidoval pod hlavičkou Hrdých Malačanov spolu s Robertom Peťkom a s vaším zvolením by som to rád skúsil znovu.

Sme jednou z častí mesta, a preto niektoré kľúčové projekty celomestského charakteru musíme realizovať spolu, pričom z pohľadu finančných možností dostávajú prednosť.

            Z významných projektov, ktoré mesto pripravuje v našom obvode, spomeniem centrum pre seniorov, ktoré by malo stáť na mieste bývalých zberných surovín pri vjazde na Juh.

Rovnako významný je projekt odpadového dvora. Ten má vyrásť za kompostárňou – tu je veľmi dôležité dozorovať celý projekt a komunikovať ho verejnosti.

            Absolútnou prioritou pre náš obvod je Štúrova ulica v úseku od Základnej školy po križovatku s ulicou Boreckého. Je tam potrebná kompletná výmena vozovky vrátane chodníkov. Zároveň bude potrebné reorganizovať dopravu tak, aby sme dosiahli bezpečný pohyb po ulici pre všetkých. Je to náročný projekt a, žiaľ, v tomto volebnom období sa ho nepodarilo zrealizovať.

            Ďalšou prioritou je realizácia zástaviek a priechodu pre chodcov pri čerpačke Narspetrol; na to sa čaká už 8 rokov.

            V oblasti mládeže a voľného času považujem za prioritu výstavbu šprintérskej a atletickej dráhy s ihriskom pre Základnú školu na Štúrovej. Tento projekt so žiadosťou o dotáciu bol podaný na Fond na podporu športu. Rovnako dôležité je rozšírenie kapacity centra voľného času na Juh, do budovy bývalej pošty. Cieľom je, aby mali predškoláci a žiaci 1. stupňa tunajšej Základnej školy dostupnejšiu krúžkovú činnosť.

            Je toho naozaj veľa, čo je ešte potrebné urobiť. Ak mi dáte dôveru a budeme mať silný tím, verím, že mnoho vecí dokážeme dotiahnuť do konca.

Ladislav Čas, Jozef Mračna

Ktoré zmeny v Malackách počas tohto volebného obdobia považujete za najdôležitejšie? 

            Každé volebné obdobie kladie pred poslancov  povinnosť  dokončiť  rozbehnuté projekty a tvorbu nových. Je preto veľmi dôležitá  vzájomná spolupráca poslancov a mesta.

            Pracujeme spolu už tretie volebné obdobie a sme veľmi radi, že v našom obvode sa vzájomná spolupráca stala pracovnou samozrejmosťou.

Sme hrdí  na to, ako mesto zmenilo svoju tvár dokončením nového centrálneho námestia.           Tento projekt sa kreoval dlho a výsledok je úžasný. Okrem toho, čo vidíme na povrchu, teda krásne námestie s oddychovou zónou,  je súčasne vyriešené aj toľko žiadané parkovanie v centre mesta. S týmto komplexom sme súčasne  odovzdali do užívania aj jeden z viacerých europrojektov, a to cyklotrasu spájajúcu  Kostolište, Základnú školu na Záhoráckej, centrum mesta, autobusovú a železničnú stanicu.

            Doprava je jedným z kľúčových problémov, ktorý stojí pred každým zastupiteľstvom. Skôr však, ako  sa mestu podarí doriešiť cieľové riešenie obchvatom,  čo  bez pomoci štátu nie je možné, považujeme za mimoriadne dôležitú diaľničnú križovatku D2 – Rohožník. Už sme ani kvôli prieťahom neverili,  že projekt by sa ešte v tomto roku mohol začať. Opak je však pravdou!  Ako sme sa v posledných týždňoch dozvedeli, koncom apríla sa slávnostne začne výstavba križovatky. Je to  mimoriadna informácia pre celé mesto.

            Eurofondy a ich  využívanie  považujeme  za veľmi dôležité pre budovanie cyklotrás, revitalizáciu vnútroblokov, výstavbu nových parkovísk, ale i kompostárne či zariadenia pre seniorov. V tejto súvislosti musíme vyzdvihnúť prácu mesta pri snahách o čerpanie tohto výnimočného zdroja financií.

            Jeden z takýchto eurofondových projektov, pre obyvateľov dôležitých, je premostenie dvoch častí mesta, teda Rádek a Na majeri, ponad diaľnicu D2. Práve v týchto dňoch bol odovzdaný do prevádzky.

            Šport a športovci: s radosťou a slávnostne, po dlhom očakávaní sme uviedli do života  spojenie hokejovej a multifunkčnej  športovej haly pod názvom Šport aréna. Týmto máme konečne ďalší úžasný stánok na rozvoj športu nielen pre Malačanov, ale i pre široké okolie. Veríme, že keď sme pred siedmimi rokmi prijali toto rozhodnutie, tak  sme urobili veľmi správne. Spolu so zrekonštruovanou športovou halou Malina vzniklo v Malackách skutočne mimoriadne zázemie na rozvoj takmer všetkých športov.

            Kultúrny dom mestu dlhodobo chýba. Rozhodli sme sa ho postaviť, aby vytvoril komplexné spoločné zázemie na všestranný rozvoj kultúry. V tomto volebnom období bolo vybrané miesto realizácie a je  vyhotovený  i projekt. Veríme preto, že v nasledujúcom volebnom období bude úspešne dokončený.

            Je toho veľa, čo je „najdôležitejšie“… Ale keďže náš poslanecký obvod začína prezentáciu  ako  prvý, verím, že naši kolegovia poslanci z ďalších obvodov nás doplnia.

Čo vnímate ako výzvu do budúcnosti vo svojom obvode a v meste všeobecne?

            Ako najväčšiu výzvu vnímame to, že treba neustále pracovať  na zvyšovaní kvality života. Na tomto mieste musíme konštatovať, že pracovať len pre svoj obvod by bolo príliš málo na to, aby sme dosiahli to, čo sme za posledné roky vybudovali. Boli to výzvy, ktoré popisujeme v prvej odpovedi, a boli mimoriadne organizačne a finančne náročné. Ďalšie nás čakajú. Sú to výzvy pre celé mesto, pre celý poslanecký zbor.

            Každého samozrejme zaujíma, čo sa deje na ich uliciach,  chodníkoch, parkoch či parkovacích plochách. Súhlasíme, je to veľká téma a každý má kopu dôvodov, prečo by sa mala rekonštruovať práve tá „jeho“ ulica.

            Pre viaceré ulice je už pripravená projektová dokumentácia vrátane financovania, pre ďalšie sa pripravuje.  Medzi nie patrí aj Štúrova ulica. Verili sme, že sa nám ju podarí dokončiť už v tomto volebnom období, pretože na prelome volebných rokov sa  podarilo zrekonštruovať jej časť od Stupavskej po základnú školu. Celá ulica si vyžaduje mimoriadnu pozornosť o to viac, že kvôli škole a deťom je z  bezpečnostných dôvodov cez ňu odklonená i MHD.

            Veľkým prínosom pre mesto je kompostáreň vybudovaná z eurofondov.   Vyrástla v našom obvode, za areálom SAD, a je ekologicky nezávadná. Čo však v súvislosti s odpadovým  hospodárstvom považujeme za  vážny celomestský problém,  ktorý sa musí  konečne doriešiť, sú kontajnerové stojiská.

            Za najviditeľnejšiu zmenu v našom obvode považujeme veľkú revitalizáciu najväčších parkovísk na sídlisku Juh a vnútrobloku  na  D. Skuteckého  vrátane detského ihriska a dokončenia chodníkov.

            Veľký pokrok v oblasti predškolskej výchovy predstavuje dobudovanie nového pavilónu, ktorý zvýšil kapacitu v MŠ Štúrova o dve triedy. Pripravené sú tiež dva projekty pre mladých atlétov: jeden v areáli ZŠ  Štúrova, druhý pred školou.

            Dokončili sme priechod pre chodcov pri Boreckého a veríme, že čo najskôr bude dokončený aj priechod pri SAD- ke.

            Ešte na tento rok je pripravená rekonštrukcia cesty od vjazdu do sídliska zo Stupavskej po zdravotné stredisko. Takisto je pripravená rekonštrukcia druhej lávky cez potok Malina.

            Na Juhu organizujeme veľa kultúrno- spoločenských aktivít, napríklad stavanie mája (od r. 2013), MDD (od r. 1995),  Mikuláš (od r. 2012), ku ktorým v roku 2023 pribudol príchod Macka. Veríme, že aj naďalej zostanú súčasťou nášho spoločenského života. O to viac, že sme jediný obvod,  kde sa podobné akcie konajú.

Budete sa uchádzať o mandát poslanca/poslankyne aj do ďalšieho volebného obdobia samosprávy? Ak áno, s akými konkrétnymi zámermi?

            Myslíme si, že na takéto otázky je ešte čas. Rozhodnutie určite príde,  ale ešte chvíľu počkajme. Sú veci, ktoré nás zaujímajú a pri riešení ktorých by sme radi boli. Ale či naozaj, to ukáže blízka budúcnosť.

            Je nám jasné, že nespomenieme všetko, čo by sme mali či mohli, ale na tomto mieste ďakujeme všetkým obetavým spoluobčanom, ktorí s pomocou členov nášho Dobrovoľného hasičského zboru ratovali Štúrovu ulicu a domy pozdĺž brehu Maliny, keď pred dvom rokmi náhle prišla veľká voda. Pre nás to bol zážitok neskutočnej obetavosti a súdržnosti, kde každý pracoval jeden pre druhého. Zvládli to, makalo sa do skorého rána, na záver si podali ruky a s úľavou sa išlo spať. A my? Boli sme radi, že dobrá vec sa podarila. Prečo to spomíname?  Lebo i pre toto kandidujeme.

Volebný obvod č. 1:

  • F. Malovaného,
  • Michala Tillnera,
  • Pri Maline,
  • Stupavská,
  • Štúrova 141, 143, 144, 145, 147, 149, 151, 153, 15, 5, 157, 159.
  • D. Skuteckého,
  • Ľudovita Fullu,
  • Štúrova 1455, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 75, 75A, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 92A, 93, 94, 95, 96, 96A, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 114A, 115, 117, 118, 118A, 119, 120, 121, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 142.

Foto: archív redakcie mestských médií

Ďalšie
Samospráva mesta
24. 4. 2026
Mesiac s Malackami vo vrecku

Oficiálnu aplikáciu mesta Malacky sme na svetlo sveta uviedli pred približne mesiacom. Nastal čas…

Zobraziť celý článok
Samospráva mesta
23. 4. 2026
Šport aréna je Stavbou roka 2025

Malacká Šport aréna získala titul Stavba roka 2025 vkategórii Mimoriadna kvalita realizácie stavby…

Zobraziť celý článok