12. 4. 2011
Falošné bankovky
Dňa 8. apríla 2011 o 11.47 h sa dvaja občania z Česka pokúšali v banke o výmenu bankovky v hodnote 100.-€. Pracovníčke sa zdala bankovka podozrivá tak privolala políciu. Mestská polícia Malacky osoby zadržala. Česi  uviedli, že si bankovku zakúpili v Česku od slovenského občana. Vec je v riešení.
Ochranné prvky umožnia bez veľkej námahy zistiť, či je bankovka pravá. O pravosti bankovky sa presvedčíte jednoduchou skúškou hmatom, naklonením a pohľadom.
Keď teda človek prejde prstom po papieri, z ktorého je euro bankovka vyrobená, mal by byť tuhý a pevný, teda nie hladký a lesklý, ako bežný kancelársky papier.
Inou možnosťou, ako hneď zistiť, či má človek v peňaženke falzifikát, je jemne prejsť po lícnej strane bankovky prstom alebo nechtom a zistíte, že vrstva farby je na niektorých miestach hrubšia. A ak ste si nie stále istí, pozrite sa na bankovku proti svetlu a môžete tak skontrolovať vodoznak, ochranný prúžok a tzv. sútlačovú značku.

Viac o ochranných znakoch eurobankoviek
Ďalšie
Služby
Oznamy
Aktuality
30. 4. 2026
1. máj posunie vývoz komunálneho odpadu

Sviatok vpiatok 1. mája (Sviatok práce) posunie vývoz komunálneho odpadu ojeden deň. To znamená,…

Zobraziť celý článok
Kultúra
29. 4. 2026
Symbolické odhalenie sochy M. R. Štefánika

Pozývame verejnosť na symbolické odhalenie sochy M. R. Štefánika, ktoré sa uskutoční v pondelok 4.…

Zobraziť celý článok