18. 8. 2016
9. ročník Záhoráckeho výstupu na Vysokú sa vydaril

V nedeľu 14. augusta sa uskutočnil v poradí už deviaty Záhorácky výstup na Vysokú. Na vrchol Vysokej vystúpilo okolo 100 turistov, pričom najmladšia turistka mala 4 roky a najstarší 80 rokov. Zároveň sme si pripomenuli mladú turistku z Malaciek Zuzanu Krajčírikovú, známu organizátorku rôznych podujatí pre mládež a nádejnú umelkyňu – drôtenárku.

Počasie bolo ako „na objednávku“, celý deň bolo jasno a slnečno. Výstup začal o deviatej hodine z Vývratu, odtiaľ po modrej turistickej značke na vrchol Vysokej. Pomerne náročná trasa viedla najprv lesom so strmými šikmými chodníkmi, kde si mohli turisti pozrieť i staré podvaly z lesnej železnice, ktorá v minulosti viedla do Malaciek. Na čistinke pod vrcholom bola tradičná prestávka na vydýchanie a občerstvenie. Odtiaľ sa pokračovalo na hrebeň Vysokej, kde už mali turisti  prvé výhľady na okolie – Pezinské Karpaty a najmä vrchol Veľkej Homole. Hore na Vysokej bola krátka prestávka, počas ktorej sme sa mohli pokochať výhľadom na Záhorskú nížinu, Rakúsko, pohorie Tribeč a pezinskú časť Malých Karpát.

Potom sa účastníci výstupu presunuli na symbolický cintorín k pamätnej tabuľke Zuzky Krajčírikovej, ktorú sem umiestnili po jej tragickej smrti pred 9 rokmi v pohorí Vtáčnik. Tu si ju uctili minútou ticha a položením venca. Z vrcholu Vysokej viedla cesta k trampskej chajde pod Vysokou, kde sa už tradične opekalo. Výstup opäť sprevádzali Pavol Fupšo a Martin Mráz, od ktorých sa účastníci dozvedeli veľa zaujímavostí.

Podujatie sa konalo pod záštitou Matice Slovenskej, mesta Malacky, ktoré zabezpečilo autobus, MCK Malacky a obce Kuchyňa.

Text a foto: M. Mráz

Ďalšie
Šport
24. 7. 2024
Vysvedčenia pre karatistov

Koniec júna je u školákov vždy spájaný s odovzdávaním vysvedčení za dosiahnuté výsledky v škole.…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
22. 7. 2024
Okresný súd Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok