18. 8. 2016
9. ročník Záhoráckeho výstupu na Vysokú sa vydaril

V nedeľu 14. augusta sa uskutočnil v poradí už deviaty Záhorácky výstup na Vysokú. Na vrchol Vysokej vystúpilo okolo 100 turistov, pričom najmladšia turistka mala 4 roky a najstarší 80 rokov. Zároveň sme si pripomenuli mladú turistku z Malaciek Zuzanu Krajčírikovú, známu organizátorku rôznych podujatí pre mládež a nádejnú umelkyňu – drôtenárku.

Počasie bolo ako „na objednávku“, celý deň bolo jasno a slnečno. Výstup začal o deviatej hodine z Vývratu, odtiaľ po modrej turistickej značke na vrchol Vysokej. Pomerne náročná trasa viedla najprv lesom so strmými šikmými chodníkmi, kde si mohli turisti pozrieť i staré podvaly z lesnej železnice, ktorá v minulosti viedla do Malaciek. Na čistinke pod vrcholom bola tradičná prestávka na vydýchanie a občerstvenie. Odtiaľ sa pokračovalo na hrebeň Vysokej, kde už mali turisti  prvé výhľady na okolie – Pezinské Karpaty a najmä vrchol Veľkej Homole. Hore na Vysokej bola krátka prestávka, počas ktorej sme sa mohli pokochať výhľadom na Záhorskú nížinu, Rakúsko, pohorie Tribeč a pezinskú časť Malých Karpát.

Potom sa účastníci výstupu presunuli na symbolický cintorín k pamätnej tabuľke Zuzky Krajčírikovej, ktorú sem umiestnili po jej tragickej smrti pred 9 rokmi v pohorí Vtáčnik. Tu si ju uctili minútou ticha a položením venca. Z vrcholu Vysokej viedla cesta k trampskej chajde pod Vysokou, kde sa už tradične opekalo. Výstup opäť sprevádzali Pavol Fupšo a Martin Mráz, od ktorých sa účastníci dozvedeli veľa zaujímavostí.

Podujatie sa konalo pod záštitou Matice Slovenskej, mesta Malacky, ktoré zabezpečilo autobus, MCK Malacky a obce Kuchyňa.

Text a foto: M. Mráz

Ďalšie
Doprava
29. 9. 2023
Prichádza nové dopravné značenie pre chodcov

Kpriechodom pre chodcov pribudnú miesta na prechádzanie Aktuálne stavebné úpravy na hlavnej…

Zobraziť celý článok
Samospráva
29. 9. 2023
Zastupiteľstvo: nové námestie, nová pediatrická ambulancia, dotácia pre…

Vo štvrtok 21. septembra rokovali poslanci mestského zastupiteľstva. Na programe boli ekonomické…

Zobraziť celý článok