12. 9. 2022
30 rokov od najväčšieho požiaru v okrese Malacky

V piatok 28. augusta 1992 približne o pol dvanástej pred obedom spozoroval zamestnanec družstva PD Lozorno dym. Vystúpil z buldozéra, šiel miesto skontrolovať a drobné zhorenisko ušliapal nohou. Podobné, zhruba 10-centimetrové zhorenisko zbadal o ďalší meter ďalej. Aj to ušliapal nohou, no keď si všimol ďalšie dymenie, rozhodol sa požiadať o pomoc. Kým sa však správa z družstva dostala cez vrátničku, vedúceho dopravy a predsedu družstva cez obecný úrad k hasičom, bolo už popoludní. Od najrozsiahlejšieho požiaru v okrese Malacky uplynulo 30 rokov. Predchádzalo mu pretrvávajúce sucho, vysoké teploty vzduchu i silný vietor.


    Prvá sa na miesto dostavila požiarna jednotka z Lozorna. Od vyhlásenia požiarneho poplachu prešlo 5 až 10 minút, no v tom čase už plamene zachvátili aj porast okolo ohniska požiaru. Hasiči sa najprv zamerali na hasenie agátov, ktoré sa nachádzali medzi veľkokapacitným senníkom a lesom. Následne sa na miesto dostavili požiarnici z Bratislavy, ktorí si na diaľničnom nadjazde všimli dymenie v blízkosti diaľnice. Vtedy sa už oheň rozrástol do veľkých rozmerov a v suchom lese sa – živený silným vetrom – rýchlo šíril.    

Následne prišlo na pomoc 10 jednotiek s takmer 60 hasičmi.  Ani po hodine sa oheň nedarilo lokalizovať, preto boli privolané ďalšie posily. O pomoc bol požiadaný aj vojenský útvar so žiadosťou o poskytnutie ťažkej techniky. Napriek enormnej snahe sa nedarilo oheň zastaviť. Plamene boli prenášané ponad hlavy požiarnikov cez koruny stromov skokovo o 100 až 300 metrov ďalej. Požiar sa rozšíril až po horáreň Kozánek a rybník Tančibok.    

Živel sa podarilo lokalizovať až 31. augusta večer na konečnej rozlohe 1171 hektárov. Na druhý deň ráno sa väčšina jednotiek vrátila na svoje základne, tie zostávajúce už len hliadkovali a likvidovali lokálne ohniská. Dokončovacie práce robila ťažká vojenská ženijná technika VÚ Sereď a pluku CO Malacky. Definitívnu bodku za požiarom priniesol až dlhoočakávaný dážď.   

Vôbec prvýkrát v histórii bola pri požiari použitá taktika riadenia zásahu z vrtuľníka, a to práve pre veľkosť zasiahnutého územia. Na hasení sa zúčastnilo 76 jednotiek s 88 kusmi techniky s celkovým počtom 219 osôb. Pri požiari sa vyskytlo len niekoľko úrazov, popálenín a nehôd či porúch techniky. Samovznietenie ako pravdepodobná príčina sa nepodarilo jednoznačne preukázať. 


Text a foto: OR HaZZ v Malackách/TASR/PTEÚ

Ďalšie
Šport
15. 4. 2024
Úspešná súťaž karate v Malackách

Karate klub TJ Strojár Malacky aj tento rok organizoval regionálnu súťaž spodporou Asociácie…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Oznamy
15. 4. 2024
Stavebný úrad je oddnes do stredy zatvorený

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu školenia je od pondelka 15. apríla do stredy 17. apríla…

Zobraziť celý článok