15. 6. 2023
1000 míľ československých bude prechádzať opäť cez Malacky

Už dnes, vo štvrtok 15. júna poobede, bude cez naše mesto prechádzať viac ako sto historických vozidiel z veteránskej rely pravidelnosti známej ako 1000 míľ československých.

Tak ako po minulé roky, aj toho roku budú veterány s posádkami Malackami len prechádzať. Prvý prejazd bude vo štvrtok približne od 15.35 h. Keďže sa rely koná v plnej premávke a účastníkmi sú naozaj staré vrtošivé autá, čas sa môže meniť. Obvykle prichádzajú do mesta s miernym meškaním s tým, že najviac vozidiel prechádza mestom medzi 16.00 až 17.00 h. Prejazd Malackami nie je organizovaný, no nepochybne prechádzajúce vozidlá budú dobre odlíšiteľné od bežných áut nielen vizuálne, ale aj zvukom a čuchom. Autá budú tradične prechádzať v smere od Veľkých Levár do Stupavy po hlavnej ceste mestom cez Záhorácku a Stupavskú ulicu. Ak sa rozhodnete venovať prejazdu veteránov v našom meste svoj čas, odporúčame sledovať autá v centre mesta na lavičkách na Záhoráckej ulici.

Veterány budú mestom prechádzať ešte raz, pri ceste späť z Bratislavy do Prahy v sobotu v skorých ranných hodinách od približne 7.10 h v smere od Stupavy na Veľké Leváre.

Ak by ste si autá chceli pozrieť zblízka, môžete tak urobiť ako obvykle v cieli v Bratislave na Rybnom námestí, kam autá vo štvrtok smerujú z Malaciek. Tentokrát je tu tiež možnosť pozrieť si vozidlá v piatok napoludnie v Stupave, kde budú mať autá prestávku na parkovisku pred Mestským kultúrnym a informačným centrom. Plánovaný príchod prvých vozidiel do Stupavy je od 11.45 h. Ďalšie informácie získate na stránke pretekov tu, alebo na FB stránke tu, prípadne v informáciách o trase pretekov nižšie.

Rely veteránov s rokom výroby do 1939 prevzala názov dnes už legendárnej rely, ktorá sa konala medzi svetovými vojnami. Vtedy však išlo o skutočné preteky najlepších áut, o dôkaz spoľahlivosti a rýchlosti motorových vozidiel. Rely z Prahy do Bratislavy a späť bola veľkou skúškou šoférskej zručnosti, odhodlania posádky a mechanickej odolnosti vozidiel. Skvelá rely však vďaka približujúcej sa svetovej vojne nemala dlhé trvanie a na mnoho rokov zapadla prachom.

Prvý pokus o obnovenie bol v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, no až od roku 2015 sa rely podarilo obnoviť a opäť sa koná každý rok bez ohľadu na počasie, či pandémie. I keď dnes už nejde o rýchlosť, ale o pravidelnosť a výdrž, rely je naďalej veľkou skúškou vytrvalosti posádky i techniky. Viacero vozidiel v hodnote státisícov eur dosahuje vek 100 rokov a odjazdiť s nimi celú trať je veru skutočnou skúškou.

Text a foto: J. Hargaš

Ďalšie
Doprava
29. 9. 2023
Prichádza nové dopravné značenie pre chodcov

Kpriechodom pre chodcov pribudnú miesta na prechádzanie Aktuálne stavebné úpravy na hlavnej…

Zobraziť celý článok
Samospráva
29. 9. 2023
Zastupiteľstvo: nové námestie, nová pediatrická ambulancia, dotácia pre…

Vo štvrtok 21. septembra rokovali poslanci mestského zastupiteľstva. Na programe boli ekonomické…

Zobraziť celý článok