Článok z Malacky.sk Testovanie sme zvládli so cťou (06.11.2020)

Voľby sa bežne pripravujú pol roka. Na porovnateľne náročnú akciu – plošné testovanie na ochorenie Covid-19 -  dostali samosprávy 8 dní. Napriek šibeničnému termínu sa to vďaka maximálnemu nasadeniu podarilo a testovanie sme zvládli so cťou. Celkový počet otestovaných v Malackách za oba dni je 9 984, z nich u 79 ukázal test pozitivitu. Druhé kolo už u nás nebude, pretože sa uskutoční iba v okresoch s podielom pozitívnych nad 0,7 %. Okres Malacky mal podiel 0,52 %.

Mesto pripravilo 12 odberných miest – po dve boli v základných školách na Juhu, na Dérerke a na Záhoráckej, po jednej miestnosti bolo v cirkevnej škole, v kine, v kaštieli, v stolnotenisovej hale, v športovej hale Malina a v centre voľného času. Všetky priestory vopred starostlivo skontrolovali vojaci a hygienici.  

Sobota nervózna, nedeľa pokojná
Už pred začiatkom testovania, ktorý bol stanovený na sobotu o 7. hodine ráno, stáli pred odbernými miestnosťami rady. Slogan Polhodina vášho času môže zachrániť (nielen) váš život sa počas soboty rozhodne nenaplnil. Z polhodiny bolo aj niekoľko hodín. Nahnevaní a nervózni ľudia si svoju frustráciu ventilovali predovšetkým na facebooku, kde to od nich schytali takmer všetci – od vlády a premiéra až po hygienikov a vedenie mesta Malacky. „Celej akcii velila armáda, my sme poskytovali materiálnu a osobnú súčinnosť. Mojej žiadosti o pridanie odberných miest nebolo vyhovené. Dokonca, keď som žiadal o navýšenie personálu v kaštieli, kde som pociťoval slabšiu organizáciu, musel som uprosiť velenie, aby sme si od druhého dňa mohli posilniť na naše náklady tím pre registráciu a vypisovanie certifikátov,“ skonštatoval primátor Juraj Říha.
Na nedeľné testovanie mesto posilnilo dva tímy, ale napokon to bol mimoriadne pokojný deň.  Oproti sobote prišlo oveľa menej ľudí. Od príchodu do odbernej miestnosti po odovzdanie certifikátu to trvalo pol hodiny, miestami maximálne hodinu. 
Jedinou nepríjemnosťou pre personál a policajtov bol prípad, keď skupine piatich ľudí vyšiel pozitívny test a rozhodli sa jeho výsledok overiť na inom odbernom mieste. Pokyny na certifikáte pritom jasne hovoria, že pozitívne testovaní majú okamžite ísť do povinnej karantény. Polícia toto správanie vyšetruje ako podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Ľudskosť na každom kroku
Napriek určitej nervozite vonku, predovšetkým v sobotu, vnútri vládol pokoj a dobrá nálada. Aj štipľavé komentáre na facebooku mesta postupne utíchli a všetci komentujúci sa zhodli, že personál bol veľmi milý a ochotný. Niektorí ľudia im dokonca priniesli ovocie, čaj či sladkosti. Čakajúci pred seba púšťali tehotné, rodičov s deťmi či starších ľudí. Na cirkevnej škole mali aj špeciálnu čakaciu miestnosť pre starších, chorých či horšie sa pohybujúcich. 
Veľmi príjemné bolo zistenie, že mesto vôbec nemalo problém s obsadením pozícií administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov. Hlásilo sa veľa záujemcov, a to dokonca v čase, keď ešte nebolo jasné, či sa ich prácu bude vôbec nejaká odmena. Niektorí naozaj pracovali úplne zadarmo. Klobúk dolu!  
Podľa primátora sa opäť potvrdilo, že samosprávy sú pre štát kľúčovým partnerom, a tak by k nim vláda mala aj pristupovať: „Armáde sme poskytli pod vedením prednostky úradu Ľubice Čikošovej plnú osobnú a materiálnu súčinnosť, dokonca nad rámec požiadaviek, za čo ďakujem celému obslužnému tímu z mesta, mestských organizácií, dobrovoľných hasičov, mestskej polície či odberných tímov, bez ktorých by to nebolo možné. Ministri by mali zdravotníkom s dobrovoľníkmi ruky a nohy bozkávať, že im to odmakali, a nie sa predvádzať v maskáčoch na tlačovkách. Pred samotnými zdravotníkmi ja osobne snímam klobúk.
Viem, že ideál neexistuje. Ale z toho mála sme za 8 dní urobili maximum. V budúcnosti by podobné manévre určite mali mať jedného pána v každom meste, lebo takto bol z jednotného velenia jeden mačkopes. Avšak, aj tak by sme to nedali v takom pokoji bez obrovskej disciplinovanosti a pochopenia Malačanov, za čo vám všetkým ďakujem a tlieskam. 
Jedným plošným testovaním sme zďaleka nevyhrali, len získali ďalší čas. Preto sa predčasne neradujme z výsledkov, ale naďalej sa, tak ako doteraz, správajme zodpovedne.“

Nepodľahnúť falošnému pocitu bezpečia 
Víkendové testovanie prinieslo na celom Slovensku pre 38 359 ľudí výsledok „pozitívny“. Odborníci však s odvolaním sa na nižšiu spoľahlivosť antigénových testov predpokladajú, že približne rovnaký počet ľudí testy označili falošne za negatívnych. Výsledok „negatívny“ teda nemusí ešte znamenať, že človek nie je infikovaný.  „Je dôležité, aby u nás nevznikol falošný pocit bezpečia. Ľudia by nemali prestať dodržiavať opatrenia.  Nerobia to pre vládu, ale pre seba, pre svojich blízkych. Teraz nie je čas na zmierňovanie protiepidemických opatrení. Máme všetci mimoriadne nebezpečného nepriateľa a nemali by sme dovoliť, aby nás rozdelil.  Počúvať sa navzájom a pomáhať si – to potrebujeme najviac,“ povedal virológ Slovenskej akadémie vied Boris Klempa pre portál Aktuality.sk. 
Falošne negatívni predstavujú najväčšie epidemiologické riziko aj podľa odborníka na predpovedané modely a matematika Richarda Kollára z Univerzity Komenského v Bratislave. 

Testovanie sa skončilo v nedeľu o 22. hodine. Na druhý deň už boli odberové miestnosti upratané a všetky priestory kompletne dezinfikované. Druhé kolo testovania sa v okrese Malacky konať nebude. 

Štatistika antigénového testovania 31. 10. – 1. 11. 2020
MALACKY 
testovaných 9 984
pozitívnych 79 

SLOVENSKO 
testovaných 3 625 332  
pozitívnych 38 359  


Ohlasy na facebooku mesta 

Renata 
V Maline bolo všetko výborne zorganizované a boli tam milí pracovníci. 

Iva
Mnohokrát děkujeme za otestování. Váš tým na základní škole v tělocvičně byl moc milý.
 
Marek 
Všetko bolo v poriadku. Ďakujeme. 

Martina 
Odber síce nebol tá najpríjemnejšia vec na svete, ale ľudia, boli ste skvelí, chápaní a ústretoví aj napriek nepriazni počasia. 

Verena 
Päť minút po príchode do hlavného vchodu ZŠ Záhorácka som už išla na odber. Samé dámy „v posádke“, úplne skvelé. 

Lucia 
Cirkevná škola, veľmi citlivý prístup 

Branislav 
Prístup zdravotníkov, vojakov, policajtov a dobrovoľníkov bol skvelý. Všetci majú úsmev na tvári a dobrú náladu. Veľká poklona. 

Galinka 
Máte môj obdiv. 

Kristína 
Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, ste skvelí. 

Iveta 
Bola som na ZŠ Štúrova, ďakujem všetkým dobrovoľníkom, ktorí obetovali svoj voľný čas pre nás. 

Tereza 
Veľmi si ceníme prácu všetkých zúčastnených

Marian 
ZŠ Štúrova – super organizácia. 

Ľubica 
Cirkevná škola – milý zdravotný personál, milý prístup k deťom. Policajti uprednostnili starých ľudí a rodičov s menšími deťmi. Vynikajúca organizácia. 

Renata 
ZŠ Záhorácka, všetko prebehlo hladko. Musím vyzdvihnúť neskutočné nasadenie a ochotu. Naozaj klobúk dolu, ako môže niekto 15 hodín vykonávať svoju prácu s takým nasadením a úsmevom. 

Evka 
Policajt sa prišiel pozrieť, či v rade nestojí tehotná žena, mamička s deťmi alebo starší ľudia, aby si ich zobrali dopredu. 

Alexandra 
ZŠ  Záhorácka – čakanie asi 1,5 hodiny, všetko išlo hladko. Pochvala pre mesto, vojakov aj policajtov za rýchle zorganizovanie. Ak bolo treba, pani policajtka postrážila deti. 

Blond 
Dérerka – rad sme si odstáli, ale v pohode. Personál ochotný. Spokojnosť. 

Jaroslava 
Chválim pána, ktorý pracoval na Záhoráckej z bočného vchodu. Veselý, milý. Takýchto ľudí v tomto čase potrebujeme. 

Poznámka redakcie: Kritické ohlasy, ktoré sa takmer výlučne týkali dĺžky čakania a často obsahovali urážky či vulgarizmy, sme sa rozhodli nezverejniť. 

Text: Ľ. Pilzová, foto: Ľ. Pilzová, S. Osuský 


Pridal: Miroslav Binčík
URL: http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=10439