Článok z Malacky.sk Pozor na horúčavy, požiare aj búrky (06.07.2012)

Klimatológovia varujú pred tým, že zmeny v klíme sa toto leto na Slovensku prejavia ubúdaním krajinských dažďov a pribúdaním zrážky z prehánok a búrkových lejakov. To môže spôsobiť nielen záplavy, ale veľké územia pravdepodobne budú trpieť akútnym suchom. Nerovnomerné rozdelenie a intenzita zrážok ovplyvňuje poľnohospodárov, vodohospodárov i ďalšie odvetvia ekonomiky. Ako súčasný charakter počasia ovplyvňuje klimatologické pomery na Záhorí sme zisťovali v Slovenskom hydrometeorologickom ústave Bratislava. „Čo sa týka zrážok, Záhorie je rozdelené na dve oblasti. V severnej časti (oblasť okolo Senice a Skalice) bolo v júni viac zrážok, s čím súvisí aj väčší výskyt komárov. Problémom oblasti južne od Malaciek tento rok nie sú komáre, ale sucho a dlhotrvajúce vysoké teploty,“ povedal klimatológ SHMÚ Pavel Faško.

Upozornil, že tento rok sa nevylievala Morava a zrážky pochádzali takmer výlučne z búrkovej činnosti. Preto zvýšený výskyt komárov môže byť zatiaľ len lokálny a nie je pravdepodobný kalamitný výskyt ako napr. v roku 2010. „Pre naše podmienky je veľmi netypické dlhotrvajúce teplo a s ním spojená záťaž pre človeka. Teploty nad 35 stupňov trvajú už týždeň a ani v noci teplota výraznejšie neklesá, teda ľudský organizmus je stále zaťažený,“ hovorí odborník a radí dávať si pozor!

Z rizík, ktoré súčasné počasie môže priniesť, spomenul napr. šírenie niektorých škodcov, ktoré napádajú rastliny a stromy, ale aj obrovské riziko požiarov. „Záhorie má ľahké pôdy a rozsiahle borovicové lesy, kde sa prípadný požiar šíri bleskovou rýchlosťou, preto treba byť pri zachádzaní s ohňom osobitne ostražitý a všemožne eliminovať potenciálne nebezpečenstvo,“ povedal Pavel Faško.

Podľa neho je veľmi dôležité osvojiť si aj zásady, ako správne reagovať počas búrok. Najistejšie je pri prvých náznakoch blížiacej sa búrky odísť do bezpečia zatvorenej budovy s bleskozvodom, nezostávať na otvorenom priestranstve, neskrývať sa pod slnečníky a plechové striešky na kúpaliskách, čo najmenej vytŕčať nad zemou. „Ak sa nedá skryť dovnútra, odporúča sa zaujať tzv. polohu vajíčka, nie stáť, hýbať sa ani ľahnúť si.“ P. Faško prízvukuje, že človeka môže zabiť aj tzv. krokové napätie, aj preto sa nevyplatí čakať do poslednej chvíľky, ale už pri prvých náznakoch búrky odísť do bezpečia, ktoré nám môže poskytnúť napríklad aj auto. Aj to však len v prípade, že sprievodnými javmi búrok nie sú silné nárazové vetry s rýchlosťou viac ako 100 km/1, ktoré niekedy spôsobujú padanie stromov. Skrývať sa pod stromy v búrke je všeobecne nebezpečné, no možno nie je natoľko známe, že blesky si pre vysoký obsah vodivej živice radšej vyberajú ihličnáté stromy. Horúčavy sú často spojené aj s výpadkami elektriny pre zvýšenú záťaž po zapájaní klimatizácie.

T. Búbelová
    

Pridal: Odelenie UKaVV
URL: http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=3084