20. apríla sa v Kine v Malackách uskutočnilo slávnostné odovzdávanie ocenení Pálfiho srdce 2012. V Kultúrním domečku sa stretlo množstvo ľudí, aby vzdali úctu tým, ktorí šíria dobré meno nášho mesta. Primátor mesta Jozef Ondrejka odovzdal ocenenie do rúk šestice úspešných Malačanov:
Tomáš Gelinger – za futbalové zlato zo IV. MS juniorov vo futbale diabetikov – Junior Cup Diabetes v kategórii od 15 do 18 rokov (Ženeva 2010)
Denis Tangelmayer – za 2. miesto na MS v silovej disciplíne tlak v ľahu na lavičke v rakúskom Soldene (2011) a za 2. miesto na ME v Plzni (2011)
Vladimír Mihočko – za úspechy na poli stolného tenisu v Malackách a v SR, ktoré ho vyniesli na predsednícky post národnej asociácie SCI Slovakia. Záujmy slovenského stolného tenisu zastupuje aj v celosvetovej asociácii SCI (Swaythling Club International).
Bc. Ľubica Emríšková – za udelenie titulu Sestra roka 2010 v kategórii Najlepšia sestra edukátorka v oblasti diabetológie.
Ing. Marián Trnka – za Cenu akadémie vied za najlepší vedecký výsledok v oblasti prírodných vied za rok 2009, ktorú získal ako člen kolektívu vedcov zaoberajúcich sa analýzou a rozpoznávaním komunikácie a syntézou reči na úrovni človek – stroj.
Dr. rer. nat. Stanislav Mráz – za výsledky vedeckého výskumu materiálov vo forme tenkých vrstiev na univerzite v nemeckom Aachene a za prínos k poznatkom princípov rastu vrstiev oxidu titaničitého.
Slávnostným večerom sprevádzal prítomných režisér a zakladateľ Divadla na hambálku Vlado Zetek. Atmosféru spríjemňovali pedagógovia zo základnej umeleckej školy Barbora Šrámková, Peter Srvátka a Hana Staneková. Divákov potešili hitom od Barbary Streisand či muzikálového velikána A. L. Webera. Zaznela aj melódia z Grófa Monte Christo a Schindlerovho zoznamu.
Pálfiho srdce je ocenenie osobností, ktoré šíria dobré meno Malaciek a výsledky ich práce v oblasti športu, vedy, kultúry či spoločenského života presiahli svojím významom hranicu mesta. Symbolika Pálfiho srdca pochádza zo známeho historického faktu, keď si významný šľachtic Pavol IV. Pálfi z lásky k Malackám nechal po smrti vybrať srdce z hrude, nabalzamovať ho a pochovať v rodinnej krypte, kde malo navždy spočinúť spolu s pozostatkami ostatných malackých Pálfiovcov. Tak navždy venoval svoje srdce mestu napriek tomu, že sám mal byť pochovaný v Dóme sv. Martina v Bratislave za zásluhy v boji proti Turkom. Autorkou symbolického Pálfiho srdca z pálenej hliny je známa malacká keramikárka Libuša Čtveráková.
A tu sú podrobnejšie informácie o ocenených:
Tomáš Gelinger – futbalový brankár, ktorý získal so svojím tímom zlatú (2010) a striebornú (2009) medailu na juniorských Majstrovstvách sveta diabetikov v Ženeve. Tomášovi v šiestich rokoch zistili cukrovku prvého typu, no ani ochorenie mu nevzalo vášeň pre futbal. Pred týmto mladým brankárom majú rešpekt aj hráči z takých futbalových krajín ako Taliansko, Španielsko či Anglicko. V súčasnosti sa Tomáš pripravuje na ďalší medzinárodný futbalových turnaj diabetikov DIA EURO 2012. Uskutoční sa hneď po júnových riadnych Majstrovstvách Európy vo futbale na Ukrajine. Tomáš však už nebude hrať za juniorov, ale za mužov.
Denis Tangelmayer - tlak v ľahu na lavičke. To je jedna z disciplín silového trojboja a zároveň disciplína, ktorá v Malackách preslávila tohto muža. Začínal však so športom úplne iným - s hádzanou. Našťastie však presedlal na tlak v ľahu na lavičke, lebo zdá sa, že tento šport je preňho ako stvorený. Denis už má na konte striebro z Majstrovstiev Európy (2011) aj z Majstrovstiev sveta (2011). Jeho osobný rekord je 297 a pol kilogramu, métou je pokoriť hranicu 300 kilogramov! Pokúsi sa o to už na budúci mesiac na Majstrovstvách sveta v tlaku na lavičke v Plzni.
Vladimír Mihočko - riaditeľ príspevkovej organizácie AD HOC, ktorá spravuje športoviská v meste je štvornásobným stolnotenisovým majstrom Slovenska v dvojhre a päťnásobným majstrom Slovenska v štvorhre. Na konte má aj 9-násobnú účasť na MS - ako tréner a vedúci slovenskej výpravy. Nevynechal ani ME – 7x na nich viedol národnú výpravu seniorov, 16x juniorov. Neúnavne sa angažuje v Slovenskom stolnotenisovom zväze a je držiteľom plakety Slovenského olympijského výboru za podporu slovenského olympijského hnutia. Toto všetko mu vynieslo obdiv a úctu na Slovensku aj v zahraničí a predsednícky post národnej asociácie SCI Slovakia, ktorá je súčasťou svetovej stolnotenisovej asociácie Swaythling Club Invernational (SCI).
Bc. Ľubica Emríšková - nevníma svoju prácu len ako zamestnanie, ale ako poslanie. Najlepšie to o nej vedia jej pacienti, pacienti diabetologickej ambulancie doktorky Evy Pavleovej. Veď to boli práve oni, komu vďačí za prestížny titul Najlepšia sestra edukátorka v oblasti diabetológie. Získala ho v celoslovenskej súťaži Sestra roka 2010, ktorú vyhlasoval časopis Diabetik. Ocenenie si prevzala priamo od vtedajšej premiérky Ivety Radičovej. Ľubica dostala v súťaži od svojich pacientov stovky nominácií. Vďačia jej za osobný prístup a nekonečné školenia o chorobe, ktorá si možno viac ako iné vyžaduje spoluprácu a aktívny prístup k dodržiavaniu životosprávy.
Ing. Marián Trnka – pôsobí v Ústave informatiky SAV a fascinuje ho komunikácia na úrovni človek – stroj. Snaží sa naučiť stroje porozumieť reči človeka, aby vedeli hovorené ľudské slovo prepísať do textu a napokon pochopiť aj jeho zmysel. Na konci by mali byť stroje či počitače schopné rozprávať a vyjadriť hlasom emócie. Na podobných vynálezoch pracoval Marian úspešne s tímom informatikov a lingvistov. Pre Ministerstvo spravodlisvosti SR vytvorili softvér na prepis hovoreného slova použiteľný napríklad na súdoch a tiež softvér na automatický prepis nahrávok parlamentných debát do textu. Ich prínos bol ocenený Cenou Slovenskej akadémie vied za najlepší vedecký výsledok v oblasti prírodných vied za rok 2009.
Dr. rer. nat. Stanislav Mráz – pôsobí na Katedre materiálovej chémie Technickej vysokej školy v nemeckom Aachene. Zaoberá sa výskumom tenkých vrstievateriálov, podmienok ich nanášania, mechanizmami ich rastu a podmienkami ich praktického použitia. V súčasnosti sa venuje výskumu nanášania oxidu titaničitého. Stanislav je v odborných kruhoch známy vďaka vedeckým článkom publikovaným v odborných časopisoch o aplikovanej fyzike. Výsledky svojej práce prezentoval na konferenciách v Európe aj v Amerike.
- mija-
- foto: naty -