Článok z Malacky.sk Rezbárske sympózium - doplnené aj o zákulisné informácie (27.07.2010)

Po celý týždeň až do soboty 31. júla, kedy definitívne utíchnu zvuky motorových píl, sa môžete v parčíku pred ŠH Malina kochať prácou umeleckých rezbárov. Záštitu nad 1. ročníkom rezbárskeho sympózia prebral podnikateľ Dušan Spuchlák, ktorý v  sochách či lavičkách vidí skvelé doplnky do záhrady a zároveň i podporu tzv. ľudovej tvorby. „Tvorí tu osem ľudí zo Slovenska i z Čiech, ide o umelcov na voľnej nohe.

Jeden z nich je podnikateľ, niektorí sú učitelia a nájde sa medzi nimi aj predavač zo železiarstva,“ priblížil D. Spuchlák. Nechýba tu ani Malačan Vlado Burcl. V týchto dňoch ide o hrubú prácu, výslednú podobu začnú výtvory nadobúdať koncom týždňa. Lavička pre zamilovaných a dve sochy, ktoré sú zatiaľ zahalené rúškom tajomstva,  budú mať svoje miesto na nádvorí kaštieľa. Drevo, ktoré je základom budúcich umeleckých diel, sčasti zabezpečil organizátor D. Spuchlák, sčasti Tomáš Vorobeľ. S technikou, ktorá hrubé kmene dopravila na miesto a pravidelným upratovaním okolia tvorivej dielne pomohlo mesto.

Galériu z podujatia si môžete prezrieť aj tu.

Zo zákulisia rezbárskeho sympózia

Napriek tomu, že rezbárske sympózium v našom meste sa už skončilo, na jeho výsledok v podobe sôch a predmetov z dreva si ešte chvíľu počkáme. To, že zorganizovať stretnutie  štyroch profesionálnych rezbárov a štyroch rezbárskych nadšencov  v letných mesiacoch nie je jednoduché, nám ozrejmil Andrej Irša -  správca portálu www.rezbarstvo.sk.

Práve cez fórum spomínanej stránky, ktoré je najvýznamnejším umelecko-remeselným fórom v rámci SR a ČR, sa uskutočňovala časť príprav tejto príjemnej akcie. „Rezbári majú v letnom období sezónu. Sympózií je v súčasnosti veľa a tak je niekedy problém sústrediť na jednom mieste dostatok  kvalitných autorov. Účelom sympózia nie je len zhotovenie diela, ale aj výmena informácií o tvorbe, nástrojoch, podujatiach a nadviazanie spolupráce.“ vyjadril sa A. Irša. Sympózium nie je len pre odborníkov z danej oblasti, ale je určené aj verejnosti, ktorá má možnosť vidieť ako vzniká dielo.

Tento spôsob prezentácie rezbárov môže slúžiť aj ako motivácia u potenciálnych záujemcov o prácu s drevom. Ľudia môžu počas sympózia požiadať autorov o informácie, takže má aj vzdelávací rozmer. Okrem samotných umelcov je pri organizácii sympózia dôležitá súhra niekoľkých zložiek ktoré zabezpečia bezproblémový priebeh.

„V Malackách klapalo všetko na jednotku. Nestal sa žiadny úraz, nič nebolo ukradnuté ani poškodené. Účastníci sympózia práce dokončili v stanovenom čase a k hluku motorových píl a nutnému pracovnému neporiadku počas niekoľkých dní boli občania tolerantní. Odmenou im budú sochy a tri originálne lavičky, ktoré budú rozmiestnené na viacerých miestach v meste,“ zhodnotil A. Irša. 

Keďže sympózium v Malackách dopadlo na výbornú, môžeme konštatovať, že všetci svoj podiel práce brali zodpovedne. Záverom je vhodné spomenúť autorov diel, ktoré vznikli ich rukami:

Miroslav Kinder (Malina), Jiří Macek (Labutia lavička), Oskar Podávka (Medvedia lavička), Martin Kalman (Milenci), Andrej Irša (Macejko), Čestmír Slíva (Duch podzemia), Róbert Cyprich (Diviak), domáci rezbár Vladimír Burcl (Anjel) a takmer v závere sa pridala k partii sochárka Lenka Balleková (Ryba) ), ktorá potvrdila, že sochanie nie je len mužskou záležitosťou.

/sisa, raj/


Pridal: Simona Šípová
URL: http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=2376