Článok z Malacky.sk
Rady občanom (15.03.2018)
Auto a nákupy
Krádeže automobilov a vecí z nich patria k najväčším bezpečnostným rizikám.
Ak sa však chcete stať ďalšou obeťou a zbaviť sa auta a nakúpených vecí, využite nasledujúce možnosti:
- Nezamykajte svoje auto, skúste otestovať, aký čas potrebuje zlodej, aby Vám odcudzil Vaše auto alebo celodenný nákup. S rodinnými príslušníkmi si potom porovnajte časy a kto sa najviac priblížil k realite, víťazovi za zbytok peňazí kúpte nejakú sladkosť.
- Kľúče nechávajte v aute, všetci zlodeji nie sú takí zruční, aby dokázali ukradnúť auto bez kľúčov.
- Parkujte na tmavom a neprehľadnom mieste, nikdy nie na vyhradených parkoviskách nákupných centier, ale v odľahlých a tmavých uličkách.
- Nechávajte doklady od auta v tienidle alebo v príručnej skrinke, zlodeji sa nezdržia vyrábaním falzifikátov a bez stresu môžu auto previezť napríklad do zahraničia. V prípade, že auto bude určené na náhradné diely, bude použiteľná aj spínacia skrinka a zámky na dverách, ktoré taktiež nie sú najlacnejšie a budúci zákazník ocení aj originál kľuč, ktorý tiež nezabudnite umiestniť do príručnej skrinky.
- nevyužívajte mechanické zábranné prostriedky (uzamykanie radiacej páky a pod.) a elektronické zariadenia na zníženie možnosti odcudzenia vozidla, všetky tieto veci zdržujú a môže sa stať, že do ukončenia Vášho nákupu nestihnú automobil ukradnúť.
- Predný panel z autorádia neodnímajte, keď máte túto činnosť zautomatizovanú, tak ho umiestnite do príručnej skrinky. Vhodné je od autorádia nechávať v príručnej skrinke záručný list a blok od nákupu. Takéto rádio sa lepšie predáva a v prípade poruchy ho môže budúci majiteľ reklamovať.
- Pri veľkých nákupoch a prechádzaní z obchodu do obchodu nechávajte tovar na sedadlách, nech si potencionálny zlodej môže vybrať auto, ktoré vykradne. Nie je nič horšie ako 15 minút otvárať nejaké auto a potom zistiť, že tam nič nie je. V prípade, že dávate nákup do kufra auta, tak to robte tak, aby si to všimlo čo najviac ľudí. Robte pri tom hluk a tešte sa z nakúpeného tovaru.
- Nenechávajte pri Vašom aute nikoho z rodinných príslušníkov, je veľmi nepríjemné kradnúť s pocitom, že Vás niekto môže vidieť.
- V prípade zistenia, že Vás niekto okradol, nikomu nič nehovorte. Hlavne nevolať políciu. Keď sa však niekto nájde, kto ich zavolá, sabotujte to a nespomeňte si ani na to, aké evidenčné číslo malo Vaše auto.
Príspevky žobrajúcim
Veľa občanov v časovej tiesni bez zváženia okolností prispeje žobrajúcim a potom to ľutuje. Je na každom ako sa rozhodne.
Ak chcete „dobre“ investovať, využite nasledujúce možnosti:
- Prispejte každému, kto od Vás žiada finančný príspevok bez rozmýšľania.
- Nikdy neodíďte od takéhoto človeka s tým, že nemáte drobné a slovami, že keď si rozmeníte, tak mu niečo prispejete. Mohlo by sa Vám to uležať v hlave a už by ste mu nemuseli dať nič. Taktiež ho neodbite slovami, že už ste prispeli.
- Pozorne nadväzujte očný kontakt. Uľahčíte mu zahájenie komunikácie.
- Keď si myslíte, že je potrebný príspevok, tak mu ho dajte a dôkladne mu podajte ruku, prípadne sa poobjímajte a keď je to možné, rozlúčte sa aj bozkom. Potom poriadne vybozkávajte aj svoje deti a všetkých rodinných príslušníkov, hepatitída typu A Vás po takomto dobrom skutku určite obíde.
- V prípade, že sa rozhodnete darovať cigaretu, nevyťahujte ju nehygienicky zo škatuľky Vy, ale nechajte, nech si ich poriadne ohmatá, prípadne nech si nasliní prst a potom vytiahne tú svoju.
- Nezaujímajte sa o to, či zbierka je dovolená Ministerstvom vnútra a či pokladňa na príspevky spĺňa zákonné atribúty označenia.
- Podporte žobrajúcich v ich živnosti žobranie.
- Pravidelným neprispievaním sa môže stať, že žobrajúci hodí flintu do žita a už ho nebudete každý deň pri vstupe do nákupného centra stretávať.Mohlo by sa sťať, že vyhľadá odbornú pomoc a začlenil by sa tak do života.
- Pri ľuďoch, ktorí ponúkajú značkový tovar na parkoviskách, taktiež neváhajte. Takáto ponuka sa už nemusí vyskytnúť. Kde kúpite parfum, ktorý má voňavú látku iba v tyčke, alebo holiaci strojček, ktorý už pred Vami obchytalo niekoľko stoviek ľudí. Taktiež ani s uplatňovaním záruky nebude problém.
- „Spolok pre hluchonemých a inak postihnutých“, ako sa nazývajú, treba tiež podporiť. Mestskej polícii sa už niekoľkokrát stalo, že po obdržaní príspevku a po našej následnej kontrole zázračne vyzdraveli.
- Keď spracujete informáciu a máte podozrenie, že ste naleteli, nekontaktujte mestskú políciu alebo Policajný zbor SR. Keď sa rozhodnete kontaktovať, urobte tak najskôr za hodinu, aby ste mali istotu, že z miesta už odišli. S policajtom jednajte odmerane a nesnažte sa spomenúť, aké mali motorové vozidlo a ako vyzerali.
Pridal: Mgr. Vladislav Kunák
URL: http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=394