Článok z Malacky.sk Najlepší šachista je známy (30.05.2013)

V pondelok sa v Spoločenskom dome uskutočnil už 40. ročník šachového turnaja v rámci MDD. Ide o jeden z najstarších šachových turnajov pre mládež na Slovensku. Na tomto ročníku štartovalo 38 mladých šachistov zo šiestich škôl.

Prvenstvo medzi jednotlivcami obhájil Norbert Filípek zo ZŠ Dr. Dérera pred Michalom Sobekom zo SŠ sv. Františka z Assisi (najmladší účastník turnaja). Tretí bol Michal Valigurský zo ZŠ Dr. Dérera. Medzi dievčatami bola najlepšia Adriana Vozárová zo ZŠ Dr. Dérera pred Silviou Fajtákovou zo ZŠ Štúrova a Natáliou Kleštincovou zo ZŠ Dr. Dérera.

Víťazom a držiteľom putovného pohára pre tento rok sa stala dvojica zo ZŠ Dr. Dérera Norbert Filípek a Dominik Beitl pred dvojicou Michal Sobek a Ján Osadský zo SŠ sv. Františka a ďalšou dvojicou zo ZŠ Dr. Dérera Michalom Valigurským a Adrianou Vozárovou.

Usporiadateľmi turnaja boli ZŠ Dr. Dérera, Mestské centrum kultúry a Klub zdravotne postihnutých detí a mládeže v Malackách. Turnaj sa uskutočnil pod záštitou Komisie pre vzdelávanie, mládež a šport Mestského zastupiteľstva Malacky. Ceny venovalo Mesto Malacky a najlepší sa tešili i z permanentiek na kúpalisko od firmy AD HOC  Malacky. V poslednej dobe sa hovorí o vzniku šachového klubu v našom meste. O základňu majú teda šachisti postarané.

Keďže išlo o krásny 40. ročník turnaja, trochu si ešte zaspomínajme. V prvom ročníku štartovalo len 5 šachistov a víťazom bol Stanislav Orechovský, vtedy žiak II.ZDŠ v Malackách. O Putovný pohár sa súťaží od školského roku 1975/1976 a jeho prvým držiteľom bolo družstvo II.ZDŠ Malacky a v uvedenom ročníku bolo po prvý raz víťazom dievča, Libuša Kadlecová z tejto školy. Najviac účastníkov bolo v školskom roku 2002/03, a to 54. Víťazom sa vtedy stal Radoslav Palkovič z Gymnázia Malacky. V celej histórii turnaja len dvakrát vyhrala iná než malacká škola - ZŠ Láb.

- text: Anton Pašteka, foto: Stanislav Osuský -

Pridal: Natália Jánošová