Svet si dnes pripomína 100 rokov od začatia 1. svetovej vojny. Trvala štyri roky, zdevastovala Európu a zmenila jej mapu a zanechala za sebou takmer 20 miliónov mŕtvych. Malaciek sa našťastie dotkla len okrajovo.
Vojna sa Malaciek priamo nedotkla, napriek tomu mesto poznačila. Podľa františkánskej kláštornej kroniky to bolo ťažké obdobie, zimy boli kruté a letá suché. Ľudia trpeli chorobami, potravín bolo málo, zomierali na podvýživu. Bola bieda, hlad, drahota. Obchodníci a úradníci často zneužívali svoje postavenie, mali sa relatívne dobre.
Zvony z kostolov a organové píšťaly boli použité na vojenské účely. Duchovných bolo menej, niektorí museli odísť do armády. V kláštore kvôli nedostatku petroleja museli zmeniť denný poriadok.
Obecné zastupiteľstvo zasadalo aj počas vojny, posledné zaznamenané zasadnutie pred prevratom sa konalo 26. júla 1918. Záznam je posledný, ktorý je napísaný po maďarsky. Podľa Vojtecha Fraasa, ktorý neskôr opisoval udalosti tohto obdobia, bol do polovice októbra 1918 bol v našom kraji pokoj. V zápisniciach zo zastupiteľstva sú uvedené aj také bežné nevojnové záležitosti ako názvy malackých ulíc, snaha o vytvorenie parku či sôch a výmena uličných lámp z dôvodu nedostatku petroleja.
Tieto a mnohé ďalšie informácie o živote v našom meste počas 1. svetovej vojny si môžete prečítať v publikáciách o Malackách, ako napríklad Malacky a Malacky 1206 – 2006 či v sériách zborníkov Malacky a okolie a Malacké pohľady. Publikácie nájdete v Turisticko-informačnej kancelárii Malacky. Nezabudnite ani na webovú stránku venovanú histórii nášho mesta http://malackepohlady.sk/
Prvej svetovej vojne bude venovaný aj nový zborník Malacky a okolie 7, ktorý vyjde koncom roka. Nájdete tam príspevky z historického seminára, ktorý Mestské centrum kultúry Malacky – Múzeum Michala Tillnera zorganizovalo práve pri príležitosti tohto výročia.
- M. H. Janotová, zdroj: Malacké pohľady -