Týždenník TREND priniesol informáciu o tom, že v priemyselnom parku v Malackách by mala vyrásť fabrika na výrobu protichrípkovej vakcíny. Navrhovateľom je Správa štátnych hmotných rezerv a celý projekt je v utajovanom režime. Aj napriek tomu sa však von dostala informácia o tom, že by to malo byť v Malackách. O projekte sa hovorí už dlhšie, pôvodne mal Areál pre výrobu vakcín na pandemickú chrípku stáť v Šarišských Michaľanoch.
Informácia o presune areálu z východu na západ okamžite vyvolala medzi Malačanmi rozruch. Slová pandemická chrípka a vírusy vyvolávajú v každom z nás úplne prirodzene strach a obavy. Pravda je však taká, že podobné fabriky sú bezpečné a namiesto rizika ponúkajú vynikajúcu pracovnú príležitosť pre vedcov a farmaceutov. Rozprávali sme sa o tom s odborníčkami z českého Národného referenčného laboratória pre chrípku, ktoré je súčasťou Štátneho zdravotného ústavu v Prahe, Mgr. Jitkou Procházkovou a MUDr. Martinou Havlíčkovou, CSc. Podrobné písomné odpovede nám sľúbili poslať začiatkom budúceho týždňa.
My sme sa zatiaľ vybrali do českej obce Kostelec nad Černými lesy, ktorá je susedom veľkej farmaceutickej fabriky už desaťročia. Okrem iného tam vyrábajú aj protichrípkové vakcíny. O tom, aké to je, žiť vedľa takej fabriky, sme sa rozprávali so starostom Ing. Jánom Svatošom aj s občanmi.
Rozhovor so starostom Ing. Jánom Svatošom
Vedľa vašej obce sa nachádza pobočka nadnárodnej farmaceutickej spoločnosti. Odkedy tu je?
Spoločnosť získala areál v roku 2001. Ale už predtým tu bol farmaceutický priemysel. Na tom istom mieste pôsobila štátna spoločnosť Sevac a pred ňou Ústav sér a očkovacích látok. Tá história siaha až do Československa.
Mali ste tu za tie roky nejakú nehodu, poplach?
Nie, vôbec nič.
Ako to tu vyzeralo pred príchodom spoločnosti? Aké ste mali informácie? Aký bol schvaľovací proces? Rokovalo o tom zastupiteľstvo? Mali ste verejné prerokovanie s občanmi?
Nikto sa nás na nič nepýtal. Určite mali povolenia od ministerstva, ale obec bola mimo toho všetkého. Hlavne preto, že farmaceutický areál tam už vlastne stál, len sa menil majiteľ. Takže tu v obci nikto nič neschvaľoval, ani politici ani občania. Ono to tu ani nijaký žiadny rozruch nevyvolalo.
Výrobný program závodu zahŕňa aj výrobu interpandemickej (sezónnej) i pandemickej vakcíny proti chrípke...
Áno, rušno tam bolo najmä vtedy, keď svet trápila vtáčia chrípka. Práve tu sa vyrábali vakcíny proti nej.
Neobávate sa toho, že by sa tam mohlo niečo stať a ohroziť to obec a jej obyvateľov?
Vôbec nie. Sú tam najprísnejšie opatrenia. Naši hasiči a záchranári mali s nimi spoločné cvičenie. Veliteľ mi potvrdil, že aj keby tam v labáku niečo „buchlo“, tak von z budovy sa to nedostane. Pri dnešných moderných technológiách sa nie je čoho obávať.
Spoločnosť je zrejme aj dobrým zamestnávateľom...
Áno, pracuje tam veľmi veľa ľudí z našej obce. Od upratovačiek až po odborníkov. A platia veľmi dobre na české pomery. Takže ľudia sú radi, že tu majú takú pracovnú príležitosť.
Anketa medzi náhodnými okoloidúcimi občanmi
Cítite sa ohrození tým, že bývate blízko fabriky na výrobu vakcín?
• Nie, ani nie.
• Nie.
• No to je správna otázka. Možno áno. Cítim, že tam to nebezpečenstvo existuje, ale na druhej strane sa tu za celé tie desaťročia ešte nikdy nič nestalo. To vám môžem potvrdiť, lebo robím historika mesta.
• Nie.
• Nie, vôbec nie. Naopak, sme radi, lebo to tu vytvára pracovné príležitosti. Môžem hovoriť len o pozitívach.
• Nie. Nie, pretože tu už je to veľmi dlho, dlhé roky, takže už sme si zvykli. Bolo to tam už za totality, ani nevieme, čo tam vlastne vtedy vyrábali. Myslím, že tiež vakcíny, boli tam pokusné kone.
• Neriešim to. Aj tak to neovplyvním, takže....A hlavne bývam tu už 20 rokov, takže som zvyknutá.
• Nie.
• Ani neviem, že tam vyrábajú protichrípkové vakcíny. Ja som počula o prípravkoch a proteínoch z plazmy na liečbu krvných ochorení.
• Nie.
• Trošku. Ale známa tam robí a hovorí, že bezpečnostné opatrenia sú tam veľmi prísne. Ona je len upratovačka a týkajú sa aj nej.
• Nie.
- mija -