Obete železnej opony bude pripomínať pamätník pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Pamätník s menami 42 obetí symbolizuje komunistické Československo, ktoré oddeľovala od slobodného sveta rieka Morava. Slávnostne ho 14. novembra odhalili župan Pavol Frešo, starosta Devínskej Novej Vsi Milan Jambor, predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, kňaz Anton Srholec a autor pamätníka akademický sochár Juraj Čutek. Pamätník bol financovaný v rámci projektu Za mostom.
Ako povedal župan Pavol Frešo, existujú sily v tomto svete, ktoré môžu byť mimo tohto regiónu a môžu nás rozdeliť. „A práve preto všetky projekty, to znamená cyklomost, Perimost, publikácie, pripomínania či pamätníky sú dôležité, aby si ľudia uvedomili, že sloboda nie je zadarmo. Za slobodu treba bojovať a môžeme o ňu aj prísť,“ uviedol. Ako ďalej povedal, je dôležité poučiť sa z histórie, byť opatrný a dávať si pozor na každé rozdeľovanie medzi národmi, na každé rozdeľovanie medzi ľuďmi a naopak, treba rozvíjať spoluprácu medzi našimi regiónmi.
„Robíme presný opak toho, čo sa na tejto hranici dialo. Teda nielenže striháme drôty, ale budujeme spoluprácu medzi regiónmi, čo považujem za kľúčové pre rozvoj na oboch stranách Dunaja a Moravy,“ doplnil Pavol Frešo. Zároveň verí, že tí, čo prídu po nás, nadviažu na túto časť histórie, kedy regióny znova spájame. Nadviažu na to pekné, čo máme za stáročia spoločné, a s veľkou zodpovednosťou budú prispievať nielen k rozvoju bratislavského regiónu a Dolného Rakúska, ale celého regiónu.
V rámci projektu Behind the Bridge / Za mostom, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013, sa v Bratislave konala konferencia k téme Železnej opona a revitalizácia obranných bunkrov pozdĺž rieky Morava. Súčasťou konferencie bol aj krst publikácie o spoločnej histórii územia Za mostom, ktorú slávnostne pokrstili župan Pavol Frešo, poslankyňa BSK a zároveň poslankyňa NR SR Magda Vášáryová a autor knihy, historik Ivan Mrva.
Konferenciu organizovali BSK, Ústav pamäti národa a Vojenský historický ústav za pomoci projektu RECOM SK-AT, ktorý je realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika–Rakúsko 2007 – 2013.
Bratislavský kraj plánuje opraviť bunkre popri moravskej cyklotrase a tým aj zatraktívniť túto lokalitu. Bunkre boli súčasťou bratislavského opevnenia. Kraj má zastupiteľstvom schválené peniaze na obnovu 7 bunkrov v rámci projektu Za mostom. S ich obnovou môže župa začať hneď, ako ich získa do svojho vlastníctva. Renovované bunkre majú zatraktívniť cyklotrasy v danom území a prispieť tak k rozvoju cezhraničného turistického ruchu.
- text: TS BSK /krátené/, foto: BSK -
Viac si môžete prečítať na webovej stránke BSK