Článok z Malacky.sk Odchádzate na dovolenku? Nenechajte svoj byt napospas! (07.08.2012)

Konečne odchádzate na vysnívanú dovolenku a v návale radosti nezabudnete túto skutočnosť „zavesiť“ na sociálnu sieť. Ideálne podmienky pre toho, kto si robí zálusk na vašu novú plazmu. Dovolenková sezóna je v plnom prúde a v záujme bezpečnosti vášho majetku sme pre vás v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru v Bratislave pripravili pár cenných rád.
Zlodeji dokážu byť veľmi vynaliezaví a neraz prekonajú aj veľkú výšku. Častejšie sú však vykrádania bytov na prízemí. V osobnom záujme sa preto odporúča nešetriť na zámke. Jej vypáčením totiž prichádza k lúpeniu najčastejšie. Spoľahlivé bezpečnostné dvere a kvalitná zámka sú základnými elementmi, ktoré môžu váš príbytok ochrániť. Podľa ministerstva vnútra sú najčastejším objektom krádeží byty v panelových domoch, na väčších sídliskách, kde je sústredených množstvo ľudí. Existuje tu totiž väčšia anonymita.
Pred odchodom na dovolenku sa okrem bezpečného uzatvorenia okien a zamknutia dverí odporúča  nezabudnúť ani na okná  špajzy či  pivničných priestorov. Majitelia domov by mali pamätať aj na dvere, terasu či garážové dvere. Kľúč od bytu či domu nepatrí pod rohož ani do skrinky s elektromerom. Rolety na oknách sa odporúčajú nezaťahovať. Dlhodobo stiahnuté rolety môžu byť signálom, že byt alebo dom nie je obývaný. Pred odchodom na dovolenku je tiež vhodné zabezpečiť pravidelné vyberanie poštovej schránky. Preplnená schránka môže byť rovnako signálom, že byt nikto neužíva. Na záznamníku nie je vhodné nechávať odkaz o našej neprítomnosti a pevnú linku si radšej presmerujme na číslo, kde vždy niekto zdvihne.
K fyzickej bezpečnosti objektov pomáhajú aj bezpečnostné dvere, bezpečnostné zámky, ochranné fólie na oknách alebo alarmy. Polícia ponúka možnosť pripojenia na pult centrálnej ochrany prostredníctvom služby ochrany objektov na každom krajskom riaditeľstve PZ.
Podľa informácií, ktoré nám poskytol hovorca Prezídia Policajného zboru v Bratislave Michal Slivka, bol v minulom roku v letných mesiacoch zaznamenaný mierny nárast počtu krádeží vlámaním do bytov v mesiaci august. „Počet prípadov krádeží vlámaním v letných mesiacoch je však v priemere porovnateľný s prvým štvrťrokom daného roka,“ uviedol Slivka.
“V minulom roku (2011) sme zaznamenali celkom 1714 krádeží vlámaním do bytov. V roku 2010 sme zaevidovali 1876 krádeží vlámaním do bytov. A v roku 2009 to bolo až 2330 krádeží,“ hovorí Slivka. „Ako však vidieť, počet prípadov tejto majetkovej kriminality klesá,“ dodal hovorca Prezídia Policajného zboru v Bratislave.

Text, foto: N. Slobodová


Pridal: Natália Jánošová
URL: http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=3171