Článok z Malacky.sk
Dopravno-preventívna akcia Rozžiarte sa farbami (24.10.2014)
V záujme zvýšenia bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov a cyklistov, bude polícia počas nasledujúceho týždňa vykonávať viac preventívnych aktivít a bude rozdávať reflexné pásky. Každý deň dochádza na cestách k vážnym dopravným nehodám. Ich obeťami bývajú často chodci ako najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky. Príčinou mnohých tragických nehôd je nedostatočná viditeľnosť. Za 9 mesiacov tohto roku polícia riešila 808 nehôd s účasťou chodcov, pri ktorých zomrelo 42 z nich.
Namiesto pokuty reflexné prvky
Chodci sú povinní mať na sebe za zníženej viditeľnosti reflexné prvky alebo odev, ktorého už sú reflexné prvky súčasťou, a to nielen mimo obce, ale aj v obci, ak idú po krajnici alebo okraji vozovky. V opačnom prípade sú chodci neviditeľní a vystavujú sa tým riziku stretu s vozidlom, v tom lepšom prípade sankcii do 30 eur. V záujme zvýšenia bezpečnosti a zníženia počtu tých, ktorí porušujú zákon (aby sa dodržiavaním zákona vyhli sankciám), policajti v nasledujúcich dňoch rozdajú viac ako 100 tisíc chodcom reflexné prvky. Vzdelávať chodcov na celom Slovensku budú aj v materských, základných a stredných školách, samozrejme nevynechajú ani seniorov.
Mnohým nehodám sa dalo, respektíve dá, veľmi jednoducho predísť. Stačí len dodržiavať známe pravidlá cestnej premávky zo strany vodičov áut aj zo strany chodcov. A len ak ich budeme všetci vzájomne dodržiavať a správať sa k sebe navzájom ohľaduplne, bude náš pohyb po ceste či chodníku bezpečný.
Reflexný prvok vidieť na 200 metrov
Použitie reflexných prvkov prispieva k bezpečnosti a znižuje riziko stretu vozidla s chodcom. Aj najzraniteľnejší účastníci by si mali chrániť vlastný život a zdravie, okrem dodržiavania predpisov aj zviditeľnením sa použitím reflexných prvkov. Od začiatku tohto roka sa rozšírila v zákone o cestnej premávke povinnosť pre chodcov, ak idú po krajnici alebo po okraji vozovky. Za zníženej viditeľnosti musia mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v obci. Za nerešpektovanie hrozí chodcom pokuta do 30 €. Tieto zmeny si vyžiadal vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami pre chodcov. Reflexný prvok na oblečení uvidí vodič na 200 metrov, toho istého chodca v tmavom oblečení spozoruje na niekoľko desiatok metrov a nemá veľa času reagovať.
Pripravte sa na kratšie dni
V najbližších dňoch dôjde k zmene letného času, čím sa skrátia dni. Do práce i z práce budeme chodiť za tmy. S jesenným počasím ide ruka v ruke ranná hmla, dážď a mokré cesty. Blíži sa Sviatok Všetkých svätých, kedy si uctievame zosnulých. Už teraz polícia eviduje zvýšený pohyb okolo cintorínov a kostolov. To sú ďalšie dôvody zviditeľniť sa na cestách a predísť tak neželaným nehodám.
Rozžiarte sa farbami
• Viditeľnosť je možné zvýšiť vhodnou farbou oblečenia a doplnkami z fluorescenčných a reflexných materiálov, ktoré zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu a predlžujú tak vzdialenosť, na akú môže vodič chodca alebo cyklistu spozorovať.
• Používajte reflexné a fluorescenčné materiály a kombinujte ich, aby vás bolo dobre vidieť za svetla i za tmy. Na výber sú napríklad reflexné vesty, reflexné pásy a rôznofarebné reflexné nálepky.
• Reflexné prvky použite na strane tela, ktorá je privrátená k vozovke (nie ku krajnici).
• Reflexné predmety umiestnite najlepšie blízko ku kolenám, do úrovne pásu, na rameno, cyklisti tiež na prilbu a bicykle. Reflexné nálepky môžete nalepiť na podrážky topánok, bicykle, korčule, prilby, kolobežky, školské tašky, barly či kočíky.
• Deťom zabezpečte oblečenie, školské tašky a doplnky vybavené reflexnými a fluorescenčnými bezpečnostnými prvkami.
• Zviditeľniť by sa mali aj starší ľudia, práve oni často uprednostňujú oblečenie nevýrazných tmavých farieb. Ich reakcie na ceste sú často oslabené vyšším vekom.
• Zvýšte opatrnosť pri prechádzaní cez cestu a na neosvetlených miestach, kde chýba chodník a ste nútení ísť pri okraji vozovky.
• Obzvlášť nebezpečná je kombinácia tmavého oblečenia, nepozornosti a alkoholu.
• Ostražití a pozorní by mali byť aj samotní vodiči, a to najmä na miestach so zvýšeným pohybom chodcov. Predovšetkým v okolí škôl, nákupných centier, cintorínov a podobne.
Štatistika dopravnej nehodovosti za 9 mesiacov roka 2014
• Za 9 mesiacov roku 2014 sa stalo 9 964dopravných nehôd, pri ktorých bolo 202 osôb usmrtených, ťažko sa zranilo 754 a ľahko sa zranilo 4 072 osôb.
• Polícia riešila 808 nehôd s účasťou chodca, pri ktorých bolo 43 osôb (42 chodcov) usmrtených, 165 osôb (163 chodcov) ťažko zranených a 565 osôb (541 chodcov) ľahko zranených.
• Z uvedeného počtu samotní chodci zavinili 325 nehôd (z toho deti 131), pri ktorých bolo 13 chodcov usmrtených (2 deti), 58 ťažko (z toho 20 detí) a 226 ľahko zranených osôb (z toho 102 detí).
• Nehôd s účasťou cyklistu (zrážka s cyklistom) bolo celkom 379 (z toho s dieťaťom 63). Usmrtených bolo pri nich 14 osôb (1 dieťa), 56 ťažko (7 detí) a 266 (47 detí) cyklistov ľahko zranených. Z uvedeného počtu samotní cyklisti zavinili 318 nehôd.
D. Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ
Pridal: Odelenie UKaVV
URL: http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=5172