Článok z Malacky.sk
Mesto urobí maximum pre úspešné sčítanie (26.01.2021)
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov je už v plnom prúde. Prvýkrát sa uskutočňuje plne elektronicky. Sčítanie domov a bytov v týchto dňoch finišuje (potrvá do 12. februára), pričom sa vychádza z rôznych dostupných zdrojov samosprávy. Od 15. februára sa začína sčítanie obyvateľov.
Obyvatelia sa v termíne 15. február – 31. marec prostredníctvom stránky
www.scitanie.sk sčítajú sami cez vlastný počítač, mobil alebo tablet. Ide o jednoduchý, bezpečný a krátky proces.
Asistované sčítanie sa posúva na neskôr
Tí, ktorí sa nemôžu sčítať sami, budú mať k dispozícii kontaktné miesto vytvorené mestom, prípadne im pomôže mobilný asistent sčítania. „Mesto urobí pre svojich obyvateľov maximum, aby sa každý mohol sčítať. Budeme nápomocní všetkým, ktorí o to požiadajú,“ hovorí prednostka Mestského úradu Malacky Ľubica Čikošová.
Samospráva zriadi v priestoroch mestského úradu tzv. kontaktné miesto, kam obyvateľ mesta príde a sčíta sa – buď to urobí sám, alebo s pomocou povereného pracovníka. Starším a imobilným obyvateľom mesto poskytne mobilného asistenta. Poverený pracovník príde za obyvateľom domov a spolu vyplnia všetky potrebné údaje. „Vzhľadom na pandemickú situáciu sa na základe rozhodnutia vlády posúva termín asistovaného sčítania. Začne sa 1. apríla a potrvá najneskôr do 31. októbra 2021,“ uviedla pre TASR Ľudmila Ivančíková zo Štatistického úradu SR.
Sčítanie je plne elektronické
Celé sčítanie sa robí elektronicky, čo znamená, že „papierovačky“, známe z predchádzajúcich sčítaní, sú už minulosťou. „Pamätáme si ešte sčítanie spred desiatich rokov, keď obyvatelia vyplňovali papierové dotazníky. Je smutnou pravdou, že vtedy sa veľa Malačanov nesčítalo, respektíve odmietlo sčítať. Následky pociťujeme dodnes, pretože údaje zo sčítania 2011 a z našej elektronickej evidencie obyvateľstva sa výrazne odlišujú. Malacky dostávajú od štátu tzv. podielové dane, ktoré sa odvíjajú od oficiálneho počtu obyvateľov. Ten je ale výrazne nižší než skutočnosť, čo znamená menej peňazí od štátu pre mesto. V dôsledku toho máme menej možností investovať do ciest, chodníkov či parkovísk. Preto prosím všetkých obyvateľov Malaciek, aby sčítanie vnímali ako svoj záväzok voči mestu, ktoré im to vráti v podobe kvalitných služieb,“ dodala Ľ. Čikošová.
Prečo je dôležité sčítať sa?
• Od oficiálneho počtu obyvateľov závisí, koľko mesto dostane tzv. podielových daní od štátu. Od toho sa odvíjajú možnosti investícií (cesty, chodníky, parkoviská).
-lp-
Pridal: Miroslav Binčík
URL: http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=10594