Mestská polícia Malacky dlhodobo poskytuje službu ochrany majetku prostredníctvom pultu centralizovanej ochrany (PCO). Zatiaľ čo v začiatkoch fungovania PCO si službu objednávali najmä firmy a podnikatelia, dnes je samozrejmé, že aj súkromný majetok mnohým stojí za to, aby ho mali ochránený profesionálne v súčinnosti s mestskou políciou. PCO zabezpečí nepretržitú a spoľahlivú ochranu vášho majetku. „Pripojte svoj objekt na náš pult. Keď potrebujete chrániť svoj majetok profesionálmi, ponúkame vám pripojenie na náš PCO. Ochránime váš majetok pred zlodejmi. Pracujeme kvalitne, rýchlo, spoľahlivo a diskrétne,“ odkazujú verejnosti zodpovední príslušníci mestskej polície.
Ako si zabezpečiť byt, obchod, alebo kanceláriu.
Elektronické zabezpečovacie systémy (EZS) sú dnes finančne dostupné a sú cenovo porovnateľné s bežnými elektrickými spotrebičmi, ktoré sú v domácnosti samozrejmosťou. Pravdou ale je, že iné náklady čakajú záujemcu, ktorý si chce zabezpečiť panelákový byt, v porovnaní so zabezpečením veľkoobchodného skladu. Centrom každého zabezpečovacieho systému je ústredňa (drôtová, bezdrôtová - podľa spôsobu napojenia snímačov). Tá vyhodnocuje všetky signály zo snímačov a ovládacích zariadení (napr. klávesnice) a na základe ich analýzy a v súlade s naprogramovaním rozhoduje o vyhlásení poplachu.
K podstatnej väčšine vlámaní dochádza prekonaním vchodových dverí, preto je ochrana vstupu najpodstatnejšia. Dvere by mali byť predovšetkým chránené mechanickým zámkom, aby nemohlo dôjsť k ich ľahkému otvoreniu. Samozrejme, že čím je zámok zložitejší, tým dlhšie odoláva. O indikáciu otvorenia dverí sa postará magnetický detektor. Ten „upozorní“ ústredňu, že došlo k otvoreniu dverí a ústredňa čaká na odkódovanie systému. Pokiaľ nedôjde k odkódovaniu počas nastavenej doby, dochádza k vyhláseniu poplachu narušenia objektu.
Moderné zabezpečovacie systémy sa spravidla odkódujú buď pomocou klávesnice zadaním vstupného kódu, alebo stlačením tlačidla rádiového ovládača. Obidva systémy sú bezpečné. Možnosť zadania kódu býva obmedzená na niekoľko pokusov, potom už dôjde k vyhláseniu poplachu.
Podobným spôsobom ako vstupné dvere môžeme zaistiť všetky vstupy do objektu, tj. všetky dvere a okná. Pre detekciu rozbitia sklenených výplní sa dnes používajú akustické detektory rozbitia skla. Tieto snímače sa umiestňujú v miestnostiach, kde sú sklenené výplne a sú schopné veľmi presne detekovať rozbitie skla. Magnetické detektory a detektory rozbitia skla zabezpečujú základnú tzv. plášťovú ochranu objektu.
Pre kvalitnú ochranu vnútorných priestorov pred narušiteľom sa používajú predovšetkým infrapasívne snímače (PIR snímače). Tieto detektory sú schopné na základe analýzy teplôt v miestnosti, spoľahlivo detekovať pohyb človeka v priestore. Pre rôzne aplikácie sa používajú PIR snímače s odlišnou charakteristikou, napr. vhodné pre štandartné priestory, pre dlhé úzke chodby, alebo snímače „imúnne“ menším živočíchom (pohybové snímače, plynové a dymové detektory, magnetické kontakty, snímače trieštenia skla, infrazávory...). V prípade poplachu si automaticky uvoľnia telefónnu linku a začnú vytáčať a odosielať informáciu o narušení na PCO. Pevná telefónna linka môže byť pre páchateľov ľahko narušiteľná. Pokiaľ chcete zvýšiť bezpečnosť prenosu informácie o poplachu alebo keď nie je v mieste inštalácie EZS privedená telefónna linka, je možné využiť GSM bránu pre prenos poplachovej informácie sieťou GSM (i keď sa jedná o bezpečnejší spôsob napojenia na PCO než napojenie telefónnou linkou prenos informácie o narušení môže byť tiež znemožnený rušičkou GSM signálu). Prostredníctvom GSM preto odporúčame napojiť na PCO objekty nižšej dôležitosti. Najväčšiu istotu potom poskytuje pripojenie objektu na PCO prostredníctvom rádiovej siete s kódovaným prenosom poplachovej informácie na vyčlenenej frekvencii len pre účely PCO MsP Malacky. Tu je spojenie medzi objektom a pultom nepretržite monitorované a v prípade poplachu je zaistený zásah profesionálov.
Je to rozhodne bezpečnejšie a účinnejšie, než pokusy zadržať páchateľa vlastnými silami. Pri výbere systému musíte vychádzať z toho, že systém EZS má za úlohu chrániť váš majetok. Preto musíte mať istotu, že sa na váš zabezpečovací systém môžete spoľahnúť . Asi by nikoho nenapadlo kupovať poplachovú ústredňu na trhovisku, ale ani nákup v supermarketoch nie je tým najlepším riešením. Pri výbere systému EZS sa uistite, že výrobok je atestovaný podľa príslušnej normy. Montážna firma by vám mala ukázať nielen to, že vlastní živnostenský list pre montáže EZS, ale aj to, že bola dodávateľom alebo priamo výrobcom zaškolená na inštaláciu daného zariadenia. Samozrejmosťou je aj preberací protokol s nákresom pôdorysu objektu s rozmiestnením jednotlivých prvkov zabezpečovacieho systému, zaškolenie k obsluhe zariadenia a východzia revízna správa. Presvedčte sa, že dodávateľ je seriózna firma s históriou, zabezpečujúca servis v prípade opráv.
Pult centralizovanej ochrany
Samotná funkcia PCO spočíva v monitorovaní správ z EZS a EPS. Akákoľvek nepovolená zmena v stave chráneného objektu (neoprávnený vstup až po násilné vniknutie) je odovzdaný zo systému na objekte okamžite na PCO. Po prijatí poplachového signálu operátor okamžite vysiela na miesto zásahovú skupinu – policajnú hliadku mestskej polície, ktorá priebežne informuje o stave na objekte. Zásahová skupina je v neustálom rádiovom spojení s operátorom PCO. Takto je možné okamžite zaistiť súčinnosť napr. POLÍCIE, HASIČOV, ale aj kontaktných osôb. Zásahová skupina vybavená technickými a donucovacími prostriedkami (vrátane krátkych guľových zbraní), vykoná po príjazde k objektu jeho kontrolu, zasiahne proti prípadnému páchateľovi a zabráni vzniku ďalších majetkových škôd.
POTREBUJETE OCHRANU?
Navštívte pracovisko MsP (Ing. Stanislav Lacko), alebo kontaktujte na tel. č.: 034/772 38 33, 034/772 67 66, 034/79 66 104, SKYPE: pco_ma, e-mail: pco@malacky.sk
Odborníci vás vypočujú či navštívia a navrhnú vhodný spôsob ochrany práve pre vás.
-msp/red-