Článok z Malacky.sk Marcel Žilavý – majster Slovenska aj rekordér (28.09.2015)

V atletickom klube AC Malacky  rastie talent,  aký sme na Slovensku už dlho nemali.  Volá sa Marcel Žilavý a je držiteľom niekoľkých slovenských rekordov v kategórii žiakov.   Študuje na Gymnáziu sv. Františka Assiského v Malackách, kde mu vychádzajú v ústrety, trénuje na škole ZŠ Záhorácka, ktorá má výborné podmienky na šport, a býva v „liahni“ atletických talentov – v Závode.

Marcel sa v poslednom období teší z výbornej formy. Na nedávnych Majstrovstvách SR družstiev starších žiakov v Bratislave prekonal slovenský rekord v behu na 100 metrov cez prekážky. Doterajší rekord vydržal 25 rokov! Ten súčasný má hodnotu 13,46 s.

O týždeň neskôr sa zúčastnil na Majstrovstvách SR žiakov – jednotlivcov v Dubnici nad Váhom, kde chcel prekonať aj rekord v kráľovskej disciplíne v atletike žiakov - behu na 60 m. Aj tento cieľ sa mu podarilo splniť, odteraz je držiteľom skvelého času 7,06 sekundy.  Marcel je veľmi všestranný atlét, čo potvrdil aj víťazstvom v skoku do diaľky, navyše s výborným výkonom 660 cm. V ten istý deň ako finále behu na 60 metrov a skoku do diaľky stihol aj rozbehy a semifinále na 100 metrov prekážok. Na druhý deň sa postavil na štart finále 100 m prekážok, kde chcel prekonať svoj týždeň starý rekord z Bratislavy. Už v rozbehu zabehol čas 13,36 s a vo finále dokonca 13,15 s, žiaľ, v oboch behoch fúkal do chrbta vietor s rýchlosťou nad 2m/s, takže tieto výkony nemohli byť uznané za slovenské rekordy. Tri tituly majstra Slovenska a zlaté medaily mu však právom patria.

O štvrtú zlatú medailu pre Malacky sa na týchto majstrovstvách postaral Marek Havlík v behu na 800 metrov, kde dosiahol výborný výkon 2:04,16. Marek je žiakom športovej triedy v ZŠ Záhorácka a veľkým talentom na stredné trate. Spolu s Marcelom Žilavým sa postarali o štyri zlaté medaily, čo AC Malacky vynieslo na celkové 3. miesto v hodnotení klubov.

Bežkyňa Silvia Morávková v behu na 800 metrov skončila na 9. mieste. Zabehla však svoj osobný rekord 2:39,59.
Slovenské atletické talenty sa v sobotu 26. septembra predstavili v Břeclavi na medzištátnom atletickom stretnutí žiactva z Maďarska, Slovinska, Chorvátska, Česka a Slovenska. Členmi tímu boli aj Marcel Žilavý a Marek Havlík. V silnej medzinárodnej konkurencii obsadilo družstvo chlapcov solídne 3. miesto. Slovenkám sa však nedarilo a skončili posledné. Slovenské nádeje si spolu vybojovali osem medailí (jednu zlatú, jednu striebornú a šesť bronzových). Jediné prvenstvo získal náš Marcel v behu na 100 metrov prekážok, navyše hodnotu slovenského žiackeho rekordu posunul na 13,03 s. Svoj nedávny rekord prekonal tak o neuveriteľných 43 stotín.

Text, foto: V. Handl

Pridal: Natália Jánošová