Na jeseň tohto roka budú komunálne voľby. Skončí sa nimi volebné obdobie primátora a poslancov mestského zastupiteľstva, ktoré sa začalo v decembri 2014. V tomto vydaní Malackého hlasu pokračuje v seriáli odpočtov poslancov. Každého z nich sme požiadali o odpovede na štyri otázky, z nich tri sú pre všetkých rovnaké a jedna pre každého individuálna.
Malacky majú 6 volebných obvodov a každý z nich má v zastupiteľstve troch poslancov.
Dnes sa venujeme volebnému obvodu číslo 3, ktorý v mestskom zastupiteľstve reprezentujú Viera Mária Adamovičová, Martin Mráz a Pavel Spusta. Každý z nich využil priestor podľa vlastného uváženia, a preto rozsah jednotlivých odpovedí môže byť rozdielny.
Mgr. Martin MRÁZ
nezávislý poslanec
krajinár
Štátna ochrana prírody SR
Ste poslancom MsZ v prvom funkčnom období. Akú skúsenosť a poznanie vám prinieslo?
Zistil som, že byť miestnym poslancom je nielen o zodpovednosti za veci verejné, poctivej príprave a rozhľade, ale aj o možnosti, ako pozitívne ovplyvniť dianie v našom meste v prospech jeho obyvateľov riešením ich podnetov či žiadostí. V predchádzajúcom volebnom období som bol členom komisie pre územný rozvoj, dopravu a životné prostredie, čo bola myslím pre mňa dobrá predpríprava. I keď práca v zastupiteľstve a v komisii je vzhľadom na širší záber problematiky veľký rozdiel. Počas volebného obdobia som sa stretol a oboznámil s rôznymi problémami, ktoré trápia obyvateľov nielen nášho obvodu, ale Malaciek ako celku.
Ktoré doterajšie zmeny vo vašom obvode považujete za najdôležitejšie?
Rekonštrukciu parkoviska na Záhoráckej ulici medzi obchodným domom AFK a okresným úradom, ktorá, myslím, výrazne prispela k zlepšeniu problému s parkovaním v tejto lokalite. Z môjho pohľadu bolo dôležité, že boli zohľadnené i pripomienky obyvateľov. Mne k tomuto projektu tiež prišlo viacero pripomienok, z ktorých veľká časť bola zapracovaná, ako napríklad umiestnenie stojísk. Pre mňa ako človeka, ktorý sa profesionálne venuje ochrane prírody, bolo kľúčové, že pri rekonštrukcii boli minimalizované zásahy do zelene, čo nebývalo v minulosti bežným javom. Verím, že podobne budú postupne zrekonštruované i ostatné „problémové“ časti, najmä na Záhoráckej ulici.
Za dôležitú zmenu považujem i postupnú rekonštrukciu materských škôl, ktoré - i keď sa nenachádzajú v našom volebnom obvode - majú významné pozitívne následky pre veľa obyvateľov 3. volebného obvodu. Myslím, že bolo známe, v akom stave ich preberalo súčasné vedenie mesta. Za veľmi dôležitú považujem i rekonštrukciu Základnej školy na Záhoráckej, ktorá sa podarila v tomto volebnom období.
Ako hodnotíte činnosť MsZ a spoluprácu s vedením mesta?
Ak to porovnávame s inými mestami v regióne (napr. Stupava, Senica či Bratislava), tak sme asi „oázou pokoja“ a väčšina mestského zastupiteľstva dokáže konštruktívne spolupracovať a riešiť veci niekedy doslova za „pochodu“, a to aj napriek rozdielnym pohľadom na vec. I keď, kvôli jednotlivým poslancom, to nie je stopercentne ideálne, ale to asi nebude nikdy. Rád by som pri tejto príležitosti ocenil vynikajúcu prácu mestských komisií, ktorých odborné stanoviská sú obrovským prínosom pri rozhodovaní mestského zastupiteľstva. Taktiež by som rád ocenil nasadenie i ochotu zamestnancov mestského úradu i riaditeľov príspevkových organizácií mesta spolupracovať v rámci zastupiteľstva i mimo neho.
Budete sa znovu uchádzať o poslanecky mandát? Ak áno, s akými zámermi? Akým konkrétnym projektom by ste sa chceli venovať?
Na definitívne rozhodnutie mám ešte nejaký čas, ale s najväčšou pravdepodobnosťou áno. Je veľa vecí v našom obvode, ktoré treba dotiahnuť do konca a ktorých presadenie i realizácia často presahuje štvorročné funkčné obdobie poslanca. Mám na mysli okrem iného aj rekonštrukcie verejných plôch či stojísk vo volebnom obvode číslo 3. Taktiež by som sa rád ďalej venoval témam, ktoré sú mi profesionálne blízke, teda. ochrane životného prostredia, envirovýchove detí a mládeže a územnému plánovaniu, v čom sa síce mesto Malacky oproti minulosti zlepšilo, ale i tak sú tu stále určité rezervy. Napokon, i obhajoba poslaneckého mandátu je pre mňa výzvou, či som zodpovedne naplnil očakávania svojich voličov.
Ako vnímate oblasť školstva v Malackách z pohľadu pedagogičky? Venuje zriaďovateľ dostatočnú pozornosť školským zariadeniam?
Školstvo, najmä základné, patrí medzi priority mesta Malacky. Je všeobecne známe, že som učiteľkou na Základnej škole Záhorácka, a preto ma táto oblasť osobitne zaujíma. ZŠ Záhorácka prešla v ostatnom čase rozsiahlou rekonštrukciou, či už zateplením jedného pavilónu, ako aj rekonštrukciou vnútorných priestorov, ktoré bolo financované priamo z rozpočtu mesta Malacky. Veľmi oceňujem aj plánované projekty ako zateplenie druhého pavilónu školy či rozsiahlu rekonštrukciu sociálnych zariadení. Je však trochu na škodu veci, že neprešla investícia v podobe multifunkčnej zimnej haly.
V neposlednom rade musím oceniť veľkú angažovanosť mesta Malacky v rozsiahlej rekonštrukcií materských škôl v Malackách. Veľmi pozitívne hodnotím, že po rozsiahlej rekonštrukcii a dobudovani nových pavilónov či už na elokovanom pracovisku na Bernolákovej ulici alebo Štúrovej ulici sú Malacky jedným z mála miest v Bratislavskom samosprávnom kraji, kde je materská škôlka schopná prijímať deti vo veku od 2,5 roka. Veľmi oceňujem aj záujem vybudovať detské jasle.
Ktoré doterajšie zmeny vo vašom obvode považujete za najdôležitejšie?
Som poslankyňou za centrálnu oblasť Malaciek. Už na prvý pohľad je vidno, že tzv. dolný koniec mesta Malacky začína mať charakter moderného mestského centra, a to vďaka rekonštrukcii parkoviska na Záhoráckej ulici, odstraňovaním náletov drevín či rozsiahlou rekonštrukciou osvetlenia ulíc. Za dôležitý krok považujem plánovanú rekonštrukciu miestnych komunikácií ako aj odpadových stojísk vo vnútroblokoch bytových domov.
Ako hodnotíte činnosť MsZ a spoluprácu s vedením mesta?
To, že mesto sa mení v pozitívnom smere, je vidno už na prvý pohľad. Napredovanie je nemysliteľné bez dobrej spolupráce a konštruktívneho dialógu mestského zastupiteľstva, odborných komisií pri MsZ a vedenia mesta.
Budete sa znovu uchádzať o poslanecky mandát? Ak áno, s akými zámermi? Akým konkrétnym projektom by ste sa chceli venovať?
Otázku uchádzania sa opätovne o poslanecký mandát zvažujem. Rada by som sa venovala projektom zameraným na oblasť školstva, športu, kultúry, cezhraničnej spolupráce a podobne. Nedá sa mi však konkretizovať určitú oblasť, keďže aj v mojom obvode je ešte veľa rozbehnutých projektov z rôznych oblastí, ktoré treba dotiahnuť do konca. Každý s nás totiž vie, že pre finálne zrealizovanie niektorých projektov je 4-ročné volebné obdobie málo a vyžaduje si to viac času.
Ste jedným z najdlhšie pôsobiacich poslancov malackého MsZ. Aké výzvy pre mesto vidíte z vlastnej skúsenosti?
Áno, patrím k služobne najstarším poslancom. Za tie roky uskutočnilo veľa zmien, niečo k dobrému, niečo k horšiemu. Ale po vojne je každý generálom. Za najpodstatnejšie považujem dve zmeny. Podarilo sa nám posunúť hranicu mesta až po diaľnicu a pri ceste na Rohožník dokonca kus za diaľnicu. Zrušil sa tak mýtus o nedotknuteľnosti vojenského priestoru. Dúfam, že časom sa bude môcť mesto rozvíjať i týmto smerom. Za druhý významný krok je vznik okresu so sídlom v Malackách. I keď je to dnes samozrejmosť, pri vzniku sme museli doslova šachovať s inštitúciami mesta a dokonca predať vlastnú budovu pre potreby súdu.
Teraz nás čakajú vyriešiť dve zásadné veci. Ako bude vyzerať prestavba železnice, keď sa zrušia všetky prechody. Druhou záležitosťou je snaha dostať tranzitujúce autá v smere od Veľkých Levár mimo centra. Ak by sa podarilo urobiť prisľúbené nájazdy na diaľnicu pri ceste od Studienky a od Rohožníka, situácia v meste by sa výrazne zlepšila. Tým by sa aj naplnila naša dlhoročná snaha vybudovať ľudovo nazývaný severný obchvat mesta.
Mnoho z týchto plánov je zahrnutých aj v územnom pláne mesta. Treba to len doladiť a urobiť. Zvykne sa hovoriť: „ Tohto sa my už nedožijeme!“ Ale dožili sme sa aj iných vecí, ktoré sú pre nás už dnes samozrejmé a ja sa teším, že sa nám podarí dokončiť aj tento zámer.
Ktoré doterajšie zmeny vo vašom obvode považujete za najdôležitejšie?
Centrum mesta sa jednoznačne zmenilo k lepšiemu. Máme čisté centrum, opravené chodníky a o zeleň sa starajú aj občania bývajúci v činžiakoch. Problémom je naďalej doprava a predovšetkým parkovanie. Sú lokality, kde sa nedá urobiť dostatok parkovacích miest, ani keby sme zrušili všetku zeleň. Budúcnosť je asi v parkovacích domoch. Otázne je, či budú ľudia ochotní zaplatiť takúto možnosť. Mesto chystá parkovaciu politiku, ale tu som skeptik, lebo ešte žiadne mesto na Slovensku nevyriešilo parkovanie. Každý chce parkovať hneď pred svojím vchodom, ale to sa jednoducho nedá.
V centre mesta máme aj čierne miesta. Napríklad priestor pri Okresnom úrade, pozemok medzi ZUŠ a Korzom, alebo trucpodnik oproti Tatre. Chystá sa veľká výstavba od hotela Tatra až po cestu pri križovatke. Pod terajším parkoviskom bude tiež mestské podzemné parkovanie a hore park. Tu sa uvidí v praxi, či tam budú ľudia ochotní platiť za parkovanie. Čaká nás i veľká zmena, keď sa cez náš obvod urobí popri ceste cyklotrasa od Kostolišťa až po železničnú stanicu. Takže si zase užijeme trochu staveniska. Ale bez toho sa nič budovať nedá.
Ako hodnotíte činnosť MsZ a spoluprácu s vedením mesta?
Práca mestského zastupiteľstva je kolektívna. Cením si najmä to, že v našom zastupiteľstve nie sú zásadné spory a drvivá väčšina poslancov si tyká. Nie sú tu konflikty, ako majú v Bratislave, Pezinku, Stupave či inde. V tomto smere sme takou oáza pokoja.
Nemusíme mať na všetko rovnaký názor, ale v zásadných otázkach sme sa dokázali vždy zhodnúť. Mnohí už berú ako samozrejmosť, že sa hranica mesta posunula až po diaľnicu a mohol tak vzniknúť i priemyselný park. Splnil sa nám aj sen o okrese Malacky. Máme krásny Zámocký park aj s kaštieľom, a to nám môžu závidieť. Aj tento proces prechádzal cez troch primátorov, pričom každý z nich to posunul ďalej a nesabotoval predchádzajúcu prácu.
Na tomto mieste by sa dalo hovoriť o mnohých úspechoch i prehrách, ale o tom je život. Každý občan vidí iba svoje priority, a tie chce presadzovať. Nájsť rozumný kompromis je vskutku skoro neriešiteľný problém. Ak si to chcete vyskúšať sami, skúste nájsť zhodu medzi fajčiarmi a nefajčiarmi. Každý má svoju pravdu, z ktorej nie je ochotný ustúpiť.
Budete sa znovu uchádzať o poslanecký mandát? Ak áno, s akými zámermi? Akým konkrétnym projektom by ste sa chceli venovať?
Rád by som bol pri otváraní cesty, ktorá odkloní dopravu od Levár ponad železnicu na diaľnicu pri Moteli M. Do chodu mesta vážne zasiahne aj rekonštrukcia železnice, keď sa zrušia všetky úrovňové prechody a vybuduje sa niekoľko podchodov. Tesne pred realizáciou je rekonštrukcia cesty Malacky – Rohožník. Toto sú ale stavby, ktoré budú závisieť od štátnych orgánov.
Medzi poslancami a vedením mesta panuje zhoda v tom, aby sa naďalej venovala pozornosť cestám, chodníkom a zeleni. Som rád, že máme doriešené školstvo a všetky deti, ktoré chcú, môžu chodiť do škôlky. Čo by za to dali občania v Bratislave alebo iných mestách! Ostatné problémy treba riešiť postupne, a najmä podľa finančných možností.
Občania sa často sťažujú, že nesvieti lampa alebo je diera v chodníku. Tieto veci by ale mali zabezpečovať zamestnanci mesta. Ak to riešia poslanci na zastupiteľstve, tak niečo v meste nefunguje tak, ako má. Poslanci by mali riešiť koncepčné veci, ako je územný plán, ako sa bude rekonštruovať železnica, či kadiaľ povedie obchvat mesta a podobne. Členovia zastupiteľstva by nemali riešiť ani to, či si nejaká organizácia alebo športový klub zaslúži podporu 200 alebo 300 eur. To by mali riešiť odborné komisie. Mali by rozhodovať o tom, či sa zateplia budovy, či sa zoberie úver na zimný štadión alebo na prestavbu školy. I keď sa zdá, že ľudia nemajú o mestskú politiku záujem, opak je pravdou. Moja skúsenosť je taká, že každé posedenie s kamarátmi na pive či pri víne sa mení na debatu s poslancom. Tam dostáva poslanec radikálne podnety, ktoré sa ale nedajú realizovať. Zakázať vjazd autám do mesta, zakázať chovať psov či domáce zvieratá alebo vysťahovať za mesto nepohodlných susedov – to sú naozaj debaty iba k pivu a nie do reálneho života. Budúcnosť ukáže, koho si ľudia vyberú vo voľbách za svojich zástupcov, na ktorých presunú aj riešenie týchto problémov. Je veľa rozrobených vecí a bol by som rád pri ich dokončení. Preto budem kandidovať i v ďalšom období.
Volebný obvod č. 3:
Záhorácka 7, 8, 11, 11A, 13, 15A, 15B, 17A, 17B, 17 C, 17D, 18, 33, 35, 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55,57, 59, 61, 63, 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77, 79, 81, 83, Brnianska, Břeclavská, Jozefa Kubinu, Poľná, Pribinova, Záhorácka 21, 23, 25, 27, 29, 31, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 52, 54, 56, 58, 60, 85, 87, 89, 91, Časť obce ZO Prídavky, Časť obce Malacky 4491, 4521, 4621, 4624, 4633, 4635, 4636, 4637, 4638, 4639, 4640
Obvod č. 3: čo sa podarilo, čo sa pripravuje
Podarilo sa:
• prvá etapa zateplenia ZŠ Záhorácka, nové podlahy v kmeňových triedach, nové osvetlenie v telocvičniach
• modernizácia verejného osvetlenia
• rekonštrukcia veľkého parkoviska na Záhoráckej
• rekonštrukcia chodníkov pri bytových domoch a pri psom cvičisku
Pripravujeme:
• druhá etapa zateplenia ZŠ Záhorácka a rekonštrukcia sociálnych zariadení v škole
• idea zimného štadióna v areáli ZŠ Záhorácka
• výstavba cyklotrasy od Kostolišťa k železničnej stanici po Záhoráckej
• rekonštrukcia ulice za Korzom
Parkovisko na Záhoráckej
Nové podlahy na ZŠ Záhorácka
Zateplená budova ZŠ Záhorácka
-red-