Doslova pred nosom návštevníkov muselo svoje dvere zatvoriť Mestské centrum kultúry v Malackách (MCK). Za múrmi budovy zostala skrytá výstava malackého umelca, zamestnanca MCK Andreja Wsóla, s názvom Medzi knihou a komiksom.
Výstava reflektuje dlhodobú prácu výtvarníka, na hranici medzi ilustráciami kníh a voľnou komiksovou tvorbou. „Tesne pred vernisážou boli zakázané kultúrne podujatia. Výstava bola síce nainštalovaná, ale nikto okrem kolegov ju nevidel,“ povedal autor o nešťastnom začiatku. Dnes sú už komiksy, knižné obálky aj maľby zvierat prístupné očiam verejnosti.
Postavy a ich osudy
V komiksoch umelec rozpráva príbehy postáv, pričom čerpá námety z histórie a z vlastnej predstavivosti. „Keď chcete, aby človek pochopil, o čo v príbehu ide, musíte vyjadrovať emócie. Postavičky by mali byť rozoznateľné z viacerých pohľadov. Je zaujímavé, že pri kreslení ste vlastne aj režisérom,“ hovorí o tvorbe A. Wsól, ktorý sa obľúbenému komiksu venuje už od detstva. „Komiks môže mať veľmi veľa podôb, a ľudia to často ani nevedia.“ S rôznorodosťou žánrov sa stretnú najmä nadšenci, v knižniciach a kníhkupectvách prevládajú skôr notoricky populárne tituly a detské žánre. Ak sa však vydáte na cestu bádania za kvalitným komiksom, prekvapí vás množstvo životopisných, cestopisných a filozofických vydaní. V prácach malackého umelca sa často objavujú témy z vojny a skutočné postavy, ktorých osudy nie vždy končia šťastne. Hrdinom môže byť i obyčajný človek s maličkou rolou: „Každý má svoju predstavu o tom, ako by mal hrdina vyzerať.“
Dejové linky A. Wsóla ožívajú za pomoci ceruzky a tušu, finálnu podobu získavajú v počítačových programoch. A hoci sa jeho tvorba uberá zväčša čiernobielym smerom, niektoré kresby a akvarely dopĺňa farebný šat. „Pri komiksoch mám rád nostalgiu. Vychádza to aj z toho, že rád kreslím ceruzkou. Farbe sa ale samozrejme nebránim, farby predávajú najmä obálky kníh.“ popisuje svoj charakteristický štýl kresby. Súčasťou komiksov sú tiež texty a výpovede postáv. Tie sa do príbehov vkladajú po úprave obrázkov, pričom typ písma sa prispôsobuje deju.
Atentát
Významná časť výstavy Medzi knihou a komiksom je venovaná dlhodobému projektu Atentát. Skutočný námet atentátu na Adolfa Hitlera ilustruje reálne črty aktérov. „Keď viem, ako postavy vyzerajú, snažím sa ich tak naozaj zobraziť, ale aj v tomto reálnom príbehu mám postavy, ktoré sú vymyslené. Tie si tvarujem podľa seba,“ vysvetlil A. Wsól. Prepracované čiernobiele kresby rozprávajú príbeh z rokov 1943 a 1944, pričom vychádzajú z reálií. Snom umelca je vyprevadiť tento komiks do života v knižnej podobe: „Chcel by som to vydať ako dve knihy, druhá kniha by bola voľným pokračovaním príbehov z roku 1943. Dúfam, že nájdu svojich čitateľov.“
Knižné a časopisové ilustrácie
Návštevníci výstavy sa môžu tešiť na pestrú paletu obálok kníh, knižných či seriálových ilustrácii z ceruzky A. Wsóla. Malá miestnosť vo výstavnej sieni skrýva napríklad obálku knihy Cudzinka či hororovú kresbu pre knižné spracovanie príbehu Noc živých mŕtvych.
Dielo A. Wsóla zdobí aj publikáciu Arabela z Marsu. Návrh môžete vidieť vo farebnej verzii ako autorskú skicu, aj v podobe hotovej knihy s upravenou farebnosťou. Zaujímavou súčasťou výstavy je aj návrh obálky knižného diela Medová smrť, kde ženská hrdinka príbehu z 2. svetovej vojny vystupuje z pozadia v kontrastných červených šatách.
Malacký kresliar často spolupracuje so spisovateľmi, aktuálne sa venuje ilustrácii knihy, ktorá má za úlohu populárnym spôsobom vysvetliť úskalia Alzheimerovej choroby. Jedna z vystavených kresieb voľne interpretuje známy obraz Pútnik nad morom hmly (autor Caspar David Friedrich) do prostredia súčasného sveta. Na obrázku stojí moderný človek s taškami komerčných reťazcov, stratený v pohľade na rozbúrenú krajinu. „Pri ilustráciách si prečítam spisovateľov text, väčšinou mi dá voľnú ruku, aký úsek z textu zobrazím. Niekedy má však klient konkrétnu predstavu, vtedy sa riadim podľa toho, ako to on chce,“ hovorí A. Wsól o práci na zákazku.
Vo vitríne s publikáciami, čakajú desiatky vydaných kresieb. „Pre časopis Goldman som kreslil obrázky, plagáty a robil aj rozhovor. Do BB Komiks-u som prispieval tiež kreslenými príbehmi,“ vymenúva výtvarník a priznáva, že sa nebráni ani komerčnejším nápadom, i keď nie sú jeho prioritou: „Radšej robím niečo voľné, nie to, čo mi prikážu. Samotný komiks nie je rentabilný, je to skôr umelecké dielko.“
Kreslené príbehy medzi knihou a komiksom môžete vidieť v priestoroch galérie Mestského centra kultúry na 1. poschodí počas celého leta. Autor vás do deja i zákulisia svojich kresieb rád osobne vtiahne pútavým výkladom.
Text a foto: L. Wernerová