Článok z Malacky.sk Dievčatko skončilo pod kolesami nákladiaku, polícia apeluje na rodičov (28.07.2014)

V piatok popoludní došlo na Továrenskej ulici k obzvlášť smutnej dopravnej nehode. Nákladné auto tam zrazilo osemročné dievčatko. "Utrpelo vážne zranenia, s ktorými ho ihneď po ošetrení na mieste záchranári previezli vrtuľníkom do jednej z bratislavských nemocníc. Požitie alkoholických nápojov bolo vykonanou dychovou skúškou u vodiča vylúčené," informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

Nie je vylúčené, že dieťa vbehlo pod kolesá nákladného vozidla, presné príčiny má určiť policajné vyšetrovanie. Polícia v súvislosti s týmto prípadadom opäť upozorňuje rodičov na prázdninové nástrahy.

Letné prázdniny prinášajú so sebou aj riziká, ktoré hrozia najmä deťom. Deti sú cez prázdniny viac uvoľnené, sú menej sústredené a tým sú na cestách a v ich blízkosti neopatrné. Príčiny úrazov úzko súvisia so stupňom telesného a duševného vývinu dieťaťa. Zo strany rodičov je nevyhnutné dbať na to, aby dieťa o nástrahách dostatočne a včas poučili a dozreli pri športovaní na bezpečnostné opatrenia. Starším deťom je vhodné vytipovať bezpečné miesta na hranie, stanoviť si pravidlá, ktoré treba dodržiavať.

Pri bicyklovaní, korčuľovaní, plávaní, by nemali deti podceňovať svoje fyzické sily. Dieťa mladšie ako 15 rokov musí mať cyklistickú prilbu, a to bez ohľadu na to, či jazdí na bicykli v obci alebo mimo nej. Za zníženej viditeľnosti treba mať na odeve reflexné prvky. Dieťa mladšie ako 10 rokov smie na ceste s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny jazdiť na bicykli len pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov, ktorá je dostatočne spôsobilá, aby na ňu dozerala.

Rodičia by mali vedieť, čo dieťa robí v čase ich neprítomnosti, ako trávi prázdninový čas a s kým. Nenechávajte deti samé doma. Vo veľkej miere dbajte na zabezpečenie vhodného dozoru k Vašim deťom počas Vašej neprítomnosti. Deti, ktoré ostávajú doma sami, bez dozoru dospelej osoby, sú ohrozené domácimi úrazmi, ktoré sú veľmi časté. Výnimočné nie sú prípady úrazov pádom z výšky, utopenie, popálenie, či otrava. A preto:

- zabezpečte si bezpečný domov (lieky, chemické látky, ostré predmety dajte mimo dosahu detí),
- stanovte si domáce pravidlá (zákaz používania konkrétnych domácich spotrebičov),
- nechajte dieťaťu po ruke dôležité telefónne čísla,
- zistite, či vie zaisťovať okná a zamykať dvere,
- naučte ho nevpúšťať do domu kohokoľvek bez Vášho povolenia, nerozprávať sa cez dvere alebo po telefóne s cudzou osobou,
- dohodnite si plán úniku v prípade požiaru alebo iného nebezpečenstva a prejdite si ho aj s dieťaťom,
- poproste suseda alebo príbuzného, aby boli nápomocní pri dohliadnutí na Vaše deti počas Vašej neprítomnosti.

Na deti číhajú aj nové nástrahy a riziká spôsobené zmenou prostredia, napr. prázdniny u rodiny  v inom meste. Je dôležité, aby sa dieťa v novom prostredí nepohybovalo samo. Na deti číhajú nástrahy aj doma na internete. Zo strany rodičov je potrebná kontrola v tomto smere z hľadiska ich bezpečnosti.

Poznanie rizík a ich eliminácia je základom prevencie.


- Okresné riaditeľstvo Policajného zboru Pezinok -


Pridal: Ľubica Pilzová
URL: http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=4960