Článok z Malacky.sk V okrese Malacky potvrdili výskyt vrtivky orechovej (29.10.2019)

Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSÚP) zaznamenal hromadné hlásenia o sčernaní orechov v okrese Malacky. Príčinou je malá muška vrtivka orechová (Rhagoletis completa). Prítomnosť vrtivky orechovej potvrdzujú aj rozbory zo vzoriek plodov orechov z okresov Bratislava, Pezinok a Senec, odobraté tento rok. Jarmila Bokesová, fytoinšpektor z Oddelenia kontroly ochrany rastlín, poskytla k problematike bližšie informácie. 

K základným príznakom napadnutia vrtivkou patria vpichy na šupke, ktoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám na šupke, ktorá postupne hnedne až sčerná. V miestach napadnutia sú larvy. Potom, ako larvy plod opustia (padajú na zem pod orech), je možné pozorovať v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže hniť. Ťažko sa odstraňuje. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäknú a opadávajú zo stromu. Ak vrtivka napadne plody neskôr, resp. tesne pred dozretím, na kvalitu jadra orecha to nemá vplyv.

Ochrana proti vrtivke orechovej sa nevykonáva plošne, je to individuálna záležitosť majiteľov orechov. Odbor Ochrany rastlín UKSÚP v spolupráci s fytoinšpektormi vypracoval niekoľko opatrení na likvidáciu tohto škodcu:
Ochrana mechanická -  odporúčame opadané a napadnuté plody odstrániť (vyzbierať) zničiť spálením. Pôdu pod orechom treba na jeseň dôkladne porýľovať. Odporúča sa taktiež odstraňovanie voľne rastúcich a opustených orechov v okolí (pripadne takisto vykonať jeden zo spôsobov ochrany). Na jar je vhodné rozprestrieť pod orechom fóliu alebo záhradnícku textíliu jednak preto, aby nové jedince vrtivky, ktoré sú už vyvinuté v zemi pod orechom nevyletovali a jednak preto, aby sa zabránilo novej generácii húseníc, ktoré by mohli padať z orecha a opäť sa zavŕtavať do pôdy. Ďalej odporúčame zakúpiť a vyvesiť na konáre orecha žlté lepové dosky, majú ich v bežných záhradkárstvach. Sú obojstranné lepivé a žltá farba priťahuje mušky tohto druhu.
Ochrana chemická – postrekmi: táto ochrana je zameraná na likvidáciu dospelcov (mušiek vrtivky) ešte pred nakladením vajíčok do šupky orecha. S chemickou ochranou je potrebné začať začiatkom júla a v 7 až 14 dňových intervaloch ju opakovať do doby asi 1 mesiac pred zberom orechov. Prípravky možno použiť rovnaké ako proti obaľovačom, napr. v čase kladenia vajíčok Integro. V čase na začiatku liahnutia húseníc treba použiť napr: Decis Protech, Karate Zeon 5 SC, Mospilan 20 SP.

V súvislosti s informáciou ohľadne vrtivky orechovej J. Bokesová doplnila, že od 14. decembra 2019 bude tento škodca vyradený zo zoznamu karanténnych škodlivých organizmov. Teda aplikácia opatrení bude ponechaná na pestovateľovi, samozrejme platí, že sa odporúča pri likvidácii oslovovať predovšetkým spaľovne na to určené.

„Dostávam tiež otázky ohľadne možnosti hromadného spaľovania zozbieraných plodov orecha kráľovského – v tomto prípade odporúčam komunikáciu so zástupcami mesta, predpokladám, že pri takejto realizácii je potrebný dohľad zo strany príslušníkov aspoň Dobrovoľného hasičského zboru jednotlivých miest a obcí,“ dodala J. Bokesová.
 
PODROBNÉ INFORMÁCIE: VRTIVKA ORECHOVÁ
 
-red-

Pridal: Ingrid Sochorová
URL: http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=9571